Въпреки старанието на историците, археолозите и етнографити, историята на много народи тъне в тайна и легенди.
Възрастта, произхода и езика на баските е една от най-големите загадки в съвременната история. Баският език – еускара, се счита за единственият доиндоевропейски език, който не може да се отнесе към нито едно от съществуващите днес езикови семейства. Баският език обаче е най-старият говорим език в Европа днес.
Що се отнася до генетиката, то според изследване, проведено през 2012 г.от National Geografic Society, всички баски притежават набор от гени, съществено отличаващи ги от другите съседни народи.
Баските са най-древния народ в Западна Европа. Съществуването им в региона има история от три хиляди години. Броят им по целия свят достига до един милион и сега те живеят в испанските области Алава, Хипускоа и Биская, както и в френската Навара.
По вид, култура и език баските съществено се различават от другите народи в Западна Европа. От къде са те? Местни ли са, или пришълци? Това са въпросите, които вече стотици години измъчват изследователите. Все пак те много по-рано от другите народи в Европа са се занимавали с металообработване и са оглеждали пшеница.
Баските (на баски: Euskaldunak) са етническа група, населяваща главно централните части на Северна Испания и най-югозападните области на Франция. Броят на баските в този регион е около 2.6 млн. души, като около 2 милиона от тях са в Баската автономна област. Голям брой хора от баски произход живеят в други части на Испания и Франция, както и в Латинска Америка, най-вече в Аржентина. Според някои оценки те са над 15 милиона, но етническата им идентификация е спорна. Традиционният баски език днес се говори от около 1/4 от баските, като и сред тях е обичайна двуезичността (с испански или френски).
Като религиозна практика те са римокатолици.
Баската автономна област (на испански: País Vasco, на баски: Euskal Autonomia Erkidegoa), наричана също Страна на баските или Еускади (на баски: Euskadi), е автономна област в Испания от 1979 година. Разположена е на югоизточното крайбрежие на Бискайския залив, като една от провинциите ѝ – Биская, е древно васалство на кастилските крале. На североизток автономната област граничи с Франция, а на изток – с Навара.
Столица е Витория, а най-голям град е Билбао, в който се намира един от най-прочутите музеи за съвременно изкуство в Европа – Гугенхайм, в специално построена сграда.
Според действащата Конституция на Испания автономната област Навара, в която има значително баско население, също има право да се приобщи към територията на Страната на баските, но от внасянето на конституционната поправка, позволяваща приобщаването ѝ през 1982 г., правителството на Навара не е проявявало подобен интерес, отстоявайки собствената си независимост.
Въпреки широката автономия на Страната на баските, от десетилетия тлее конфликт между баските сепаратисти от ЕТА и мадридското правителство и неговите поддръжници в областта, които представляват огромното мнозинство. В последните години терористите са изолирани все повече от широките обществени кръгове в Страната на баските. Причините за възникване и засилване на баския национализъм и сепаратистките тенденции на баския тероризъм в лицето на ЕТА са историческите неуспехи на карлизма и силното национално потисничество на баските области по времето на диктатурата на генерал Франко, както и забраната му да се използва баски език дори в тесните семейни кръгове.
Много популярна при баските е играта пелота (исп. pelota vasca) – удряне на топка със специална плоска дървена бухалка или с гола ръка срещу стена. Те я смятат за национален спорт и претендират да са я измислили, но сходни игри могат да се срещнат от Италия до Ирландия (напр. скуош).