Фонд “Земеделие” упорито мълчи

Къща за гости в с.Върбен

Преди седмица Държавен фонд “Земеделие” обяви, че в резултат на извършените от негови експерти проверки  са били установени нередности по 15 проекта по Програмата за развитие на селските райони (2007-2013 година).

Нарушенията са открити по мерки 121 "Модернизиране на земеделските стопанства", 123 "Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти", 311 "Разнообразяване към неземеделски дейности", 312 "Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия", 313 "Насърчаване на туристическите дейности" и 321 "Основни услуги за населението и икономиката в селските райони".

В обобщената информация на пресцентъра беше посочен само броят на проектите, при които са открити проблеми и по коя мярка са те. Странно защо обаче нямаше и ред кой ги е изпълнявал и каква е стойността на финансовата инжекция, която са получили неизрядните бенефициенти.

С официално писмо до фонда в. “БАНКЕРЪ” още преди десетина дни поиска информация по всеки отделен случай. Проявихме разбиране, че от разплащателната агенция едва ли ще ни отговорят веднага, тъй като предстояха (тогава) четири почивни дни.

След сериозно настояване от наша страна и след като морното чиновничество вече си беше доволно отпочинало, отговор все пак дойде. В него обаче отново липсваше каквато и да е  подробна информация за фирмите нарушителки. Писмото беше в "издържания" типичен и нищо неказащ административен стил.

Ето как отговаря на въпросите Държавен фонд "Земеделие":

"По мярка 121 са установени нередности при 6 проекта

След планирани проверки ДФЗ установи слабости и множество нередности по 4 проекта по мярка 121 "Модернизиране на земеделските стопанства", както вече Ви информирахме. Те включват доказано нефункциониране на изградената инвестиция, както и неизпълнение на поетите ангажименти за отглеждане на необходимия брой животни. Налице са и съмнения за данни, документи и декларации с неистинско съдържание и неотговарящи на действителността.

Относно другите два проекта по мярката е установено, че единият не функционира по предназначение, а по другия е констатирано неизпълнение на договорно задължение след плащане.

По мярка 123 констатираните нередности са при 3 проекта

Установените нередности са по дейности, свързани с преработвателни предприятия – за два от тях е установено, че в мониторинговия период не функционират по предназначение, а за третия има съмнение за наличие на неистински документи, поради което е изпратен сигнал до Прокуратурата.

По мярка 311 контролните проверки показват нередности при 1 проект. Става въпрос за дейности свързани с туризъм, където е установено, че в мониторинговия период инвестицията не функционира по предназначение.

По мярка 312 към момента при проверките е установено, че в мониторинговия период  2 къщи за гости не функционират по предназначение.

По мярка 313 за 2 сдружения с нестопанска цел е констатирано, че в техни проекти с предмет на дейност изграждане на туристически център са допуснати нередности. Извършените проверки показват, че в мониторинговия период обектите не функционират по предназначение.

По мярка 321 е констатирано, че 1 сдружение с нестопанска цел (с предмет изграждане на център за информационни услуги) в мониторинговия период не функционира по предназначение.

Тъй като в момента по проектите се извършват проверки и от външни за ДФЗ компетентни органи, не бихме могли да предоставим по-конкретни данни, съдържащи уникална идентификация на бенефициерите."

След този отговор коментарът е излишен.

Това, което беше оповестено като официална информация, че там, където са открити нарушенията, ще се започне процедура за връщане на отпуснатите средства.

Оказа се обаче, че фондът съобщи единствено за две фирми, които ще връщат пари. Едната от тях е регистрираното в пловдивското село Върбен дружество с ограничена отговорност “Фрукт продукт”, с капитал от 5 хил. лв., разпределен между Илиян Желязков (4500 дяла) и Ана Желязкова (500 дяла). Фирмата ще трябва да върне на фонда 309 264.20 лева. Разбира се, това е въпрос на съдебно дело, чийто изход на този етап е неизвестен, ако се съди по движението му в пловдивския съд.

Според самия Желязков нямало никакви нередности при реализирането на проекта, тъй като той бил подготвен с цел "разнообразяване на основната дейност", което между впрочем е част от селската програма.

На любопитен детайл около тази фирма се натъкнахме в архивите на пловдивския съд. Преди две години "Фрукт продукт" е водила дело (№1049) срещу решение на данъчната администрация заради отказ от приспадане на ДДС за закупуване на автомобил. От решението на съда (от 17 април 2014-а) става ясно, че Желязков е ползвал  част от отпуснатите му по мярка 311 средства за проект "Пристройка, преустройство и реконструкция на съществуваща полумасивна двуетажна жилищна сграда в къща за гости и ограда", за да си купи автомобил CITROEN С4 EXCLUSIVE e-НDI 112 ch ВМР6 STT на стойност 18 321.20 евро. С други думи, част от градежа е превърнат във… возило.

Инак според проекта на къщата за гости на “Фрукт продукт”, публикуван на сайта на "ШЕЙП КОНСЕПТ – арх. асоциация" ООД, сградата е повече от прекрасна (виж. снимката).

Ако съдим по информациите за фирмата на Желязков, тя се занимава основно с лозарство. Преди две години стана ясно, че е спечелила проект и по друга мярка от селската програма “Преструктуриране и конверсия на винени лозя”. Тогава Желязков обяви, че започва изграждането на система за капково напояване на 50 дка лозя в същото с. Върбен.

Очевидно земеделският предприемач се е специализирал в усвояването на евросредства, в което няма нищо лошо. Стига и да изпълнява стриктно условията по сключените договори. Колко са те обаче трудно можем  да разберем, тъй като на страницата на ДФ “Земеделие“, макар и да има раздел “бенефициенти” по различните мерки на програмата, информация за тях липсва. На практика файловете с имената на фирмите не могат да бъдат отворени…?!

Другата фирма, която се очаква да връща пари във фонда, е “Василеви Хоумс” ООД от великотърновското  село Харваловци. Тя е собственост на Валентин Василев. Според сайта на една от консултантските фирми, специализирани в разработването на европроекти, одобреният проект на Василев е за “ремонт и обзавеждане на къща за целите на селския туризъм” и е на стойност 192 057.87 лева. От информацията, която дават от фонд “Земеделие” обаче, тяхната претенция е за 111 533.80 лева.

За другите проекти, за които ще се изисква връщането на европейски средства, така и не получихме отговор. Единственото нещо, което успяхме да разберем, е, че осем фирми, които имат одобрени проекти, всеки един на стойност  от 300 до 350 хил. лв., няма да получат предвиденото финансиране. Причината била, че при тях било установено, че вече изградените къщи не “функционират по предназначение”…

Дали “прецизността”, с която от разплащателната агенция задържат информацията, е свързана с факта, че в публичното пространство излязоха данни за хора, които от години точат евросредства и въпреки скандалите около тях “практиката” им да се възползват от европарите не е прекратена. Или защото от години (още по време на ерата САПАРД) тук тайнствеността е приоритетна, тъй като финансовите ресурси, разпределяни от фонда, в повечето случаи имат предварително определен адресат?

Въпросите продължават да висят без отговор и днес.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст