Безнаказаността на висшите чиновници у нас отдавна е издигната в ранг на държавна политика. Поредно доказателство е решението на Административния съд от тази седмица, с което магистратите отмениха решението на бившата шефка на програма "Конкурентоспособност" Ели Милушева, с което скандално прекрати (преди две години) процедура за модернизация на фирмите. Въпреки сегашното решение на съда обаче, 142 български фирми окончателно ще загубят възможността да реализират проектите си. А те са на обща стойност 97 млн. лева.
Иска към съда внесоха голяма част от тези компании, чиито проекти бяха одобрени, но плащания по тях нямаше именно заради уж временно прекратената процедура. Те така и не успяха да подпишат окончателните си договори за покупка на нови машини и поточни линии, макар да доказаха, че са направили собствени инвестиции (каквито бяха изискванията). Защото Милушева реши, че може да зачеркне с лека ръка цялата процедура. Мотивите й бяха, че "имала съмнения" за корупция, изразяваща се в "близки връзки между консултантските фирми, оценителите и бъдещите бенефициенти".
Самата нея обаче служебният министър, отговарящ за еврофондовете, Илияна Цанова я освободи през август 2014-а поради същите подозрения. Тогава Цанова каза, че срещу Милушева имало доста сигнали "от бенефициенти и партньори", че програмата не само не работи, но има сериозни проблеми в начина на общуване с кандидатите за участие в нея. Говореше се още, че и прокуратурата се занимавала с някакъв сигнал за засечен разговор," граничещ с престъпление" между служители на оперативната програма и фирми кандидати. Но от тази интрига не излезе нищо. Ако не се брои уволнението на шефката на програмата и на няколко чиновници. Това обаче си беше административно, а не прокурорско решение и от него нямаше финансови последствия.
Меко казано, неясно е какво ще последва от решението на административния съд. То отменя спирането на процедурата, но това далеч не означава, че одобрените проекти ще бъдат финансирани. Още повече че Министерството на икономиката съвсем се оплете, като обясни, че европарите не били загубени, а пренасочени и вече усвоени, но… от други кандидати(?!).
Никой не успя да отговори на въпроса кой ще плати разходите на фирмите, които са били в списъците за еврофинансиране, тъй като те самите са направили доста харчове, за да се включат в проекта. Нищо чудно сега да завалят нови дела, този път за пропуснати ползи…
На практика няма да има финансова възможност евентуалните претенции на прецаканите участници да бъдат удовлетворени, тъй като страната ни вече влезе в новия програмен период. Няма формула, по която старите проекти (макар и одобрени) да бъдат финансирани от новата програма. Тук е моментът да припомним, че предишния път именно мярката за технологично обновление за бизнеса беше една от най-атрактивните и мераклиите да се възползват от нея бяха изключително много.
През тази година обаче предвидените процедури (общо седем) са доста по-различни. А „ужилените“ от безумното решение на Милушева фирми, ако искат да останат в играта, по всяка вероятност ще трябва да правят нови проекти, за пореден път да плащат консултантски хонорари и да адаптират предприятията си към новите изисквания.
Финансовата инжекция сега е за близо 400 млн. лева. И макар че целта на всички тези мерки е да осигурят подкрепа за иновации, за развитие и укрепване на управленския капацитет на малки и средни предприятия, както и за създаване и развитие на клъстери в България и за внедряване на енергийна ефективност в големи предприятия, а това далеч не означава, че преди одобрените бенефициенти ще могат да реализират директно старите си проекти. По-скоро ще им се наложи да кандидатстват по новата програма "Иновации и конкурентоспособност", при която също има мярка за покупка на техника.
В свое интервю пред в. „БАНКЕРЪ“ преди месец сегашният директор на главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" Ивелина Пенева обясни, че интересът към нея е изключително засилен и дори вече има сключени 468 договора за безвъзмездно финансиране в размер на 255.1 млн. лева. С други думи, повече от половината от парите вече са разпределени за нови спечелили проекти.
От всичко казано дотук е ясно, че кашата, в която забърка както самата програма, така и Министерството на икономиката бившата началничка Милушева, дълго още ще пари. Но на друг. Да не говорим, че самото икономическо ведомство е осъдено да заплати близо 11 хил. лв. съдебни разноски. Те, естествено, няма да минат за сметка на „готвачката“, а ще избушат за пореден път джоба на клетия данъкоплатец…
Хората от главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" не успяха да отговорят на всичките ни въпроси, но обясниха някак сегашната ситуация.
Блиц
Новият директор на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ Ивелина Пенева се е видяла в чудо как да оправи бакиите на Милушева.
Пред в-к "БАНКЕРЪ" тя сподели:
Г-жо Пенева, две години след прекратяването на процедурата за модернизация на фирмите по програма "Конкурентоспособност" Административният съд излезе с решение, че спирането й трябва да бъде отменено. Какво следва от отмяната на решението, след като стана ясно, че парите са пренасочени и усвоени?
– Решението на Административен съд – София град обявява решението на ръководителя на УО за спиране на процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Технологична модернизация в малки и средни предприятия“ за незаконосъобразно и го отменя. Следва да се има предвид обаче, че съдебният контрол в случая е двуинстанционен. Към настоящия момент решението на АССГ не е влязло в сила и не е окончателно.
Ще се наложи ли фирмите отново да кандидатстват по новата програма "Иновации и конкурентоспособност", тъй като старата вече е изтекла? Какво ще посъветвате фирмите, по чийто иск съдът отмени решението?
– В оперативната самостоятелност на всеки от жалбоподателите е да вземе решение относно последващите действия, които ще предприеме. Опасявате ли се от нови съдебни дела, този път за пропуснати ползи например? Както вече беше споменато, към настоящия момент решението на АССГ не е окончателно и не е влязло в сила, поради което изходът на съдебния процес е неясен. Едва след влизане в сила на окончателното съдебно решение ще стане ясно дали е възможно да има нови съдебни дела.