Рияд създава гигантски фонд

принц Мохамед

Саудитска Арабия планира да изведе своя Public Investment Fund (PIF) начело в световната класация на държавните фондове. Амбициите на втория по старшинство саудитски престолонаследник – принц Мохамед бин Салман, са дружеството да управлява над 2 трлн. щ. долара. Парите ще стигнат за покупката на четирите най-големи публично търгувани компании в света.

Фондът е ядрото на усилията на саудитските управници да разнообразят източниците на бюджетни приходи извън добива и търговията със суров петрол – икономическа трансформация, известна като "Визия 2030". Този план от 84 страници включва преструктурирането на държавните финанси, на администрацията и на нефтения гигант "Сауди Арамко" в индустриален и енергиен конгломерат. 

PIF е създаден през 1971-ва, за да поддържа финансирането на проекти от стратегическо значение на саудитската държава. Активите му са в размер на около 160 млрд. щ. долара, включително и дяловете му в компаниите "Сауди бейсик индъстрийс" (вторият по големина производител на химикали в света) и "Нешънъл къмършъл бенк" (най-едрият кредитор на кралството). Задграничните вложения на фонда са ограничени. През юли 2015-а PIF придоби 38% дял в южнокорейската група "Поско енджинийр енд кънстракшън" за 1.1 млрд. щ. долара и сключи договор за партньорство с руския "Ръшън дайрект инвестмънт фънд" за инвестиции в размер на 10 млрд. щ. долара в Русия.

Средствата за разрастването на PIF ще се получат от прехвърлянето на собствеността върху "Сауди Арамко" и върху недвижими имоти на фонда. От публичната продажба на малко под 5% от "Арамко" се очаква да дойдат около 106 млрд. щ. долара, които ще бъдат насочени за инвестиции.

Всъщност основната част от сумата – 2 трлн. долара, ще се получи, ако е вярна предполагаемата пазарна оценка на "Арамко". Ако тя се окаже коректна, PIF ще изпревари на пистата норвежкия държавен фонд с неговите 850 млрд. щ. долара. При това саудитското дружество ще е ликвидно, докато страната продаде акциите на "Арамко". Освен петролния гигант PIF ще притежава и активи за още 300 млрд. долара плюс сегашната оценка на фонда от около 200 млрд. долара.

Големият въпрос е защо е решено дружеството да расте точно сега, когато цените на петрола са ниски. Най-правдоподобният отговор е – за да се намали зависимостта на страната от енергийните приходи. Рияд изтегля пари от международните пазари, за да запуши бюджетната си дупка – само през миналата година нетната стойност на чуждестранните активи на кралството са намалели със 115 млрд. долара.

Ръководството на PIF ще бъде поверено на Ясер Алрумайяан – бивш главен изпълнителен директор на финансовата компания "Сауди Франси кепитъл".

Фондът планира да увеличи дела на чуждестранните си инвестиции от сегашните 5 на 50% до 2020-а. А принц Салман очаква дружеството да има световно влияние. В интервю за телевизия "Ал Арабия" той каза, че  PIF "ще е основен двигател не само на региона, но и на целия свят". И че "няма да има инвестиция, движение или развитие в който и да било район на планетата без гласа на Саудитския държавен фонд". 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст