Саудитска Арабия планира да изведе своя Public Investment Fund (PIF) начело в световната класация на държавните фондове. Амбициите на втория по старшинство саудитски престолонаследник – принц Мохамед бин Салман, са дружеството да управлява над 2 трлн. щ. долара. Парите ще стигнат за покупката на четирите най-големи публично търгувани компании в света.
Фондът е ядрото на усилията на саудитските управници да разнообразят източниците на бюджетни приходи извън добива и търговията със суров петрол – икономическа трансформация, известна като "Визия 2030". Този план от 84 страници включва преструктурирането на държавните финанси, на администрацията и на нефтения гигант "Сауди Арамко" в индустриален и енергиен конгломерат.
PIF е създаден през 1971-ва, за да поддържа финансирането на проекти от стратегическо значение на саудитската държава. Активите му са в размер на около 160 млрд. щ. долара, включително и дяловете му в компаниите "Сауди бейсик индъстрийс" (вторият по големина производител на химикали в света) и "Нешънъл къмършъл бенк" (най-едрият кредитор на кралството). Задграничните вложения на фонда са ограничени. През юли 2015-а PIF придоби 38% дял в южнокорейската група "Поско енджинийр енд кънстракшън" за 1.1 млрд. щ. долара и сключи договор за партньорство с руския "Ръшън дайрект инвестмънт фънд" за инвестиции в размер на 10 млрд. щ. долара в Русия.
Средствата за разрастването на PIF ще се получат от прехвърлянето на собствеността върху "Сауди Арамко" и върху недвижими имоти на фонда. От публичната продажба на малко под 5% от "Арамко" се очаква да дойдат около 106 млрд. щ. долара, които ще бъдат насочени за инвестиции.
Всъщност основната част от сумата – 2 трлн. долара, ще се получи, ако е вярна предполагаемата пазарна оценка на "Арамко". Ако тя се окаже коректна, PIF ще изпревари на пистата норвежкия държавен фонд с неговите 850 млрд. щ. долара. При това саудитското дружество ще е ликвидно, докато страната продаде акциите на "Арамко". Освен петролния гигант PIF ще притежава и активи за още 300 млрд. долара плюс сегашната оценка на фонда от около 200 млрд. долара.
Големият въпрос е защо е решено дружеството да расте точно сега, когато цените на петрола са ниски. Най-правдоподобният отговор е – за да се намали зависимостта на страната от енергийните приходи. Рияд изтегля пари от международните пазари, за да запуши бюджетната си дупка – само през миналата година нетната стойност на чуждестранните активи на кралството са намалели със 115 млрд. долара.
Ръководството на PIF ще бъде поверено на Ясер Алрумайяан – бивш главен изпълнителен директор на финансовата компания "Сауди Франси кепитъл".
Фондът планира да увеличи дела на чуждестранните си инвестиции от сегашните 5 на 50% до 2020-а. А принц Салман очаква дружеството да има световно влияние. В интервю за телевизия "Ал Арабия" той каза, че PIF "ще е основен двигател не само на региона, но и на целия свят". И че "няма да има инвестиция, движение или развитие в който и да било район на планетата без гласа на Саудитския държавен фонд".