Китайският гражданин Тян Ючжоу стана неотдавна собственик на едно от най-скъпите жилища във Ванкувър – имението Point Grey. Любопитното в случая, което привлече вниманието на канадските и китайските медии, е, че формално купувачът се води студент. Къщата с площ от 1350 кв. м, разположена върху участък от 70 дка, е придобита за рекордните 31.1 млн. долара.
Сделката възмути местните жители. Според тях правителството не се справя с контрола върху пазара на недвижимите имоти, позволявайки непрозрачни продажби, водещи до повишаване на цените. На свой ред потребителите в китайския интернет се разделиха на два лагера. Едни предполагат, че китайският "студент" е въвлечен в схема за "пране" на пари, докато други са убедени в законността на покупката на Тян Ючжоу и смятат, че тя е изгодна. "Не е за чудене, че преуспелите семейства купуват имоти на такава цена – написа потребител в мрежата. – Елементарните сметки показват, че стойността на един кв. метър в имението е 3523 долара. Това е много по-евтино, отколкото в Шанхай или Пекин“. Според мнозина с подобни инвестиции богатите китайци се спасяват от обезценяването на юана.
Друг е въпросът как човек, който все още учи, може да си позволи подобна покупка? Отговорът се намира в акаунтите на няколко китайски младежи в Instagram, които показват, че светът знае твърде малко за китайския комунизъм. Онези, които сега са между 20 и 30 години, практически са първите, израснали в добри материални условия и дори в богатство, осигурено от родителите им с цената на много труден и често кратък живот. Най-състоятелните сред тях се обличат по последна мода, карат скъпи автомобили и не пестят пари за пътувания в чужбина. Могат да си купят всичко, но не знаят с какво искат да се занимават. "Всъщност нямам планове", признава един млад собственик на Maserati. Често, за да не останат завинаги в сянката на родителите си, или увлечени от разкошния начин на живот, те отказват да управляват семейната фабрика за дрехи или завода за производство на паста за зъби. Като се има предвид, че най-богатите семейства в Китай притежават 85 на сто от всички частни предприятия в страната, това нежелание е проблем за икономиката.
Впрочем информация за изцепките на потомците на местните богаташи редовно се появява в медиите. Например, когато през 2012-а синът на високопоставен чиновник попадна със своето Ferrari 458 Spider в пътнотранспортно произшествие в Пекин, или когато през април 2016-а суперавтомобилите на двама любимци на съдбата се "срещнаха" в столичен тунел. Подобни случаи предизвикват буря от негодувание сред обикновените китайци, което принуди председателят Си Цзинпин да обещае, че следи лично поведението на чедата на чиновниците и бизнесмените. През май тази година на тях им бе забранено да се появяват в каквито и да било реалити шоута по телевизията. Генералният секретар заяви също така, че е време "златните" младежи да се научат да ценят юаните и изпрати 70 от тях в нещо като трудов възпитателен лагер. "Някои млади хора знаят само че са богати и нямат представа как се печелят парите. Те умеят единствено да демонстрират благополучие, но не и да го създават", се казва в изявление на специалния департамент, създаден да следи живота на децата на милиардерите и да ги вкарва в правия път.