Зад гърба ни взеха прескъп кредит от 1 млрд. лв. за енергетиката с 6.5% лихва, сочи Румен Петков

румен петков

Министерство на енергетиката е длъжно да даде много по-сериозна информация за кредита от 1 млрд. лева, изтеглен практически и зад гърба на Народното събрание, и зад гърба на българските граждани. Това каза зам.-председателят на АБВ Румен Петков по време на пресконференция, сочи news.bg.

Румен Петков заяви, че трябва да стане ясно дали е вярно, че лихвата по този заем ще е повече 6,5 % и дали по кредита се предвиждат 2,5 % лихва за организация на кредита. Също така министърът на енергетиката дължал отговор на въпроса има ли вътрешнофирмена задлъжнялост в Българския енергиен холдинг (БЕХ), дали има сериозни задължения към АЕЦ „Козлодуй”, дали е факт, че след тегленето на кредита са овъзмездени исканията на двете американски централи – 1 и 3 за сметка на натрупване на задължения към АЕЦ „Козлодуй”.

„Ние надплащаме на американските централи над пазарната цена 50 млн. месечно”, коментира Петков. По думите му това е най-скъпото приятелство, което България има от Oсвобождението насам. Румен Петков заяви, че вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на енергетиката трябва да кажат докъде е процедурата в Брюксел за прекратяване на тези договори, които съсипват енергийния микс на България и ценообразуването. „Полша и Унгария прекратиха такива договори и това веднага се усети в ценообразуването на ел.енергията там. Нещо повече, те отидоха към стъпка – там, където е давана такава държавна помощ, този, който я получавал, да започне да връща на полската и на унгарската държава”, заяви Румен Петков.

Според него Министерство на енергетиката дължи отговор на два много сериозни въпроса, свързани с посещение на български делегации в Япония и Китай: в какъв формат са водени разговорите, двустранен или тристранен. Румен Петков бе категоричен, че за посещението в Япония обществото трябва да е наясно какви ангажименти са поемани. По думите му се твърди, че едната от насоките на тези ангажименти е „Тошиба” да подмени втората турбина в „Марица ІІ” на прогнозни стойности от 70 млн. долара. „Ако е вярно това, какво налага подмяната на сега действащата турбина, която струва 7 млн. долара”, попита Румен Петков. Той попита още кой е командировал състава на делегацията, с какви мотиви и с какъв мандат и има ли отчет за тази командировка.

„Ако има отчет, той трябва да стане публичен”, категоричен бе Петков. Той коментира още, че ако тези неща са верни, това е „много тежко престъпление към интереса на българското общество”.

Вторият въпрос, който Румен Петков постави, е водени ли са разговори с „Тошиба” за пряко възлагане на определени действия за атомните мощности в Козлодуй. Румен Петков изтъкна, че има решение на съвета на директорите в родната ни централа, че такива действия ще се правят само с обществени поръчки. „Ако са водени такива разговори, да е ясно с какъв мандат”, посочи Румен Петков. Той попита още дали е вярно, че въпросната делегация е спирала в Сингапур и ако е спирала, това въпрос на политически акт ли е.

Той постави и въпроса за участието на експерта Стефан Гамизов в делегацията. Според Петков неговото участие е най-малкото „конфликт на интереси”. „Той твърди, че представлява интересите на „Тошиба”. Същевременно се подвизава като експерт на парламентарна комисия”, коментира Румен Петков. Според него е важен въпросът и за това има ли искове срещу „Тошиба” по света, защото тя е собственик на „Уестингхаус”.

Румен Петков попита и дали има евентуално посещение на делегация в Китай и водени преговори за изграждане на нови ядрени мощности в Китай. Той попита има ли някъде в света такъв реактор на „Уестингхаус”, който работи. „Трябва да сме наясно пред какво ни изправя преговорният процес, ако има такъв на българските институции, продължавани ли са тези преговори в Питсбърг и във Вашингтон и сега в момента тук в България има ли делегация от Китай”, попита още Румен Петков.

„Да сме наясно пред какво ни изправя преговорният процес. Продължавани ли са тези преговори в САЩ, има ли делегация от Китай и водят ли преговори зад гърба на българските граждани. Братският американски народ е показал, че на обещаното гледа като на завещано”, коментира още Петков.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст