Горанов се отказа от национализация на втората пенсия

министър Владислав Горанов даде пресконференция във връзка с предложените промени в Кодекса за социално осигуряване.

Министерството на финансите оттегли предложението си вноската за втора пенсия да отива в обща сметка. Това обяви ресорният министър Владислав Горанов. Измененията бяха предложени чрез промени в Кодекса за социално осигуряване.

Идеята беше да се осигури възможност индивидуалните партиди в частен фонд за втора пенсия да отиват в общ пул и да не могат да се теглят авансово.

Финансовият министър обаче обяви, че това предложение ще отпадне, защото той не се наема да каже дали предложението от министерството е най-доброто решение.

Той подчерта, че като слушал коментарите по темата останал с впечатлението, че явно предложенията не са четени от изказващите се. Целта на промените в КСО били, по думите му, по-добро управление от страната на дружествата.

Горанов каза още, че ще се съобрази с критиката от БСК, че това не е негова работа, затова ще остави с темата да се заеме социалният министър.

Той съобщи още, че финансовото министерство завишава изискванията към дейността на пенсионно-осигурителните дружества.

Тези, които ще изплащат пожизнени и срочни пенсии ще трябва да имат капитал от 7,4 млн. лв. Запазва се и досегашното изискване за капитал в размер на 5 милиона лева за дружества, които ще управляват средства от осигурителните вноски и ще изплащат срочни пенсии с променлив характер.

Завишават се и изискванията към членовете на управителните и контролните органи на пенсионните дружества. Развиват се задълженията за управителните и контролните органи. Доразвива се режимът за придобиване на квалифицирано акционерно участие в капитала на дружество.

Дава се нова възможност за инвестиране – в дългови ценни книжа, издадени от международни финансови институции до 10 % от активите на фонда.

Дава се и нова възможност за инвестиране в акции и облигации, предлагани при условията на първично публично предлагане до 1% от активите на фонда за акции и същият процент за облигации.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст