конференции „Шумът на парите“
Сократис Лазаридис, Helex Group: Ако искате да постигнете успех със създаването на виртуална платформа, трябва да намерите начини да продължите поредицата от конференции „Шумът на парите“
31 Май 2016 | 10:19 | Агенция "Фокус"
София. Ако искате да постигнете успех със създаването на виртуална платформа, трябва да намерите начини да продължите поредицата от конференции „Шумът на парите“. Това каза Сократис Лазаридис, главен изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на Helex Group, по време на Седмото издание на форума „Шумът на парите“, предаде репортер на Агенция „Фокус“. По думите му, целта на една фондова борса при едно сътрудничество, от една страна е да подобри достъпа на емитентите до пазара и от друга страна да се улеснят посредниците при предлагането при възможно най-ниски цени на инвестиционни възможноисти на техните клиенти. „За членовете на борсата добавянето на алтернативни продукти в техните портфейли е изключително важно, особено що се отнася до по-малкия пазар и това е свързано със SEE Link, където също вече натрупахме известен опит", каза Лазаридис. По думите му, най-важното е да се разбере, какво търсят техните членове.
………….
Иван Щериев, МФБ: Умерени оптимисти сме за SEE link, очакваме реални резултати
31 Май 2016 | 10:49 | Агенция "Фокус"
София. Умерени оптимисти сме за SEE link, очакваме някакви реални резултати по –скоро в средносрочен план, защото бизнес средата трябва да се научи да използва тази инфраструктура. Това каза Иван Щериев, изпълнителен директор на Македонската фондова борса, по време на Седмото издание на форума „Шумът на парите“, предаде репортер на Агенция „Фокус“ . „Ние сме много близки съседи като държави. Икономическите ни връзки са добри, но има доста място за подобрение. Присъствието ми днес тук е показателно за това, че наистина непрекъснато трябва да мислим как да укрепим тези връзки“, обясни той. По думите му, в момента SEE link не е само проект, но и компания, която е регистрирана в Скопие. „Вече имаме твърд ангажимент, не става дума само за приказки и идеен проект, но имаме реална компания. Така че ако искаме да се борим и да я развиваме, можем да го направим“, посочи той. По думите му, има много какво да се направи, особено в пострейдинг сферата.
…………..
Синиша Крнета, Белградска фондова борса: Бъдещето на нашия пазар е в изграждането на връзката между капиталовия пазар и реалната икономиката
31 Май 2016 | 10:58 | Агенция "Фокус"
София. Бъдещето на нашия пазар е в крайна сметка да изградим връзката между капиталовия пазар и реалната икономиката. Това каза Синиша Крнета, изпълнителен директор на Белградската фондова борса, по време на Седмото издание на форума „Шумът на парите“, предаде репортер на Агенция „Фокус“ . По думите му, ще има възможност да се използва See link (регионална платформа за търговия с ценни книжа ), за да се възстанови тази връзка. „През последните няколко години в Сърбия ни беше много трудно, особено когато участваме на подобни конференции да обясним какво точно се случва. Въпреки това, макроикономическите показатели показват много драматичен ръст в икономиката, драматичен обрат и ми се струва, че това е само началото. За това с нетърпение очаквам какво ще бъде въздействието на капиталовия пазар“, каза Синиша Крнета. По отношение на фондовите борси, той посочи, че националните пазари са открити от инвеститорите още преди 2007 г. „Бих искал да се спра на друго едно явление, което не е достатъчно сериозно анализирано в нашия регион. Първо трябва да погледнем картата на Европа през изминалите десет години. Европа изгуби средно 20 %, като казвам Европа имам предвид всички фондови борси в Европа“, каза той. По думите му, като се погледне малко повече на изток, Азиатско-тихоокеанския регион има обратна тендеция. Според него, причината за присъединяването към регионалната борса е в резултат на криза.
………….
Васил Големански, БФБ: Не е само идея държавните ценни книжа да се лансират на фондови борси
31 Май 2016 | 11:07 | Агенция "Фокус"
София. Не е само идея държавните ценни книжа да се лансират на фондови борси. Това каза Васил Големански, изпълнителен директор и заместник-председател на Съвета на директорите на Българската фондова борса – София, по време на Седмото издание на форума „Шумът на парите“, във връзка с идеята държавните книжа да се лансират на фондовите борси, предаде репортер на Агенция „Фокус“. По думите му, винаги е поставян въпросът защо в България няма вторичен пазар на държавни ценни книжа. „На път е този въпрос да бъде решен. Има взето решение в лицето на Министерство на финансите", коментира Големански. По думите му, това е съвсем официално решение на Министерство на финансите и по него работят всички заинтересовани участници, които искат това да се случи. Според Големанов това няма да предизвика драматични или въобще промени в търговските системи. По думите му, за установяване на правилата за търгуване с държавни ценни книжа ще са необходими около 2 месеца.
……………..
SeeLink – двигателят за повече активност на борсите от региона
31.5.2016 Инвестор, Платформата ще стартира в хърватския град Загреб в средата на 2017 г.
Задружността е единственият начин за развитие на регионалните борси, а SEE Link, новата платформа за регионална търговия, финансирана от Европейската банка за възстановяване и развитие, бе в центъра на дискусиите по време на финансова конференция в София. От гледна точка на инвестиционните посредници в България платформата представлява по-различен подход към обединяването или глобализирането на малките пазари в региона, заяви Николай Ялъмов, председател на борда на директорите на Капман Холдинг и един от говорителите в панела.
По време на форума стана ясно, че в момента в процес на въвеждане на търговската платформа е град Загреб, в който тя ще стартира в средата на 2017 г. Така вместо четири борси SEE Link ще има пет, коментира Михаел Бюл, главен изпълнителен директор на виенската фондова борса.
Още по темата
БФБ организира посветена на SEELink среща за инвеститори
„Платформата SeeLink е част от официалната стратегия на БФБ за регионално сътрудничество и развитие. Всеки един от пазарите на Балканите е малък, но трябва да намерим начин, за да направим региона единен и привлекателен за инвестиции“, заяви Васил Големански, изпълнителен директор и заместник -председател на СД БФБ – София.
Той подчерта проявения интерес към проекта от други държави в региона и изрази надежда, че „играта заедно“ ще доведе до успех.
„SeeLink е показателят, който характеризира услугите ни като доста добри“, обясни още Ялъмов, като допълни, че борсата ни се нуждае от нови финансови инструменти, каквито са дериватите.
Още по темата
SEE Link ще предостави по-лесен подход и достъп за инвеститорите
Според Големански съвсем скоро борсата ще се сдобие с нови инструменти, след като от началото на 2017 г. търгуването с държавни ценни книжа на БФБ ще е реалност. По думите му налице е решение, в лицето на Министерство на финансите, този пазар да бъде организиран и съставен по два начина – чрез две алтернативни възможности да бъдат търгувани.
„Подкрепата за капиталовите пазари е един от приоритетите ни в региона“, заяви Лариса Манъстърли, директор на Европейската банка за възстановяване и развитие за България. Банката е главният поддръжник на проекта SeeLink.
„Фокусът на банката е да помогне на страните от региона да стабилизират финансовите си сектори“, заяви още Манъстърли, като изброи като други важни задачи разширяването на пазара и превръщането му в привлекателна възможност за инвестиции сред хората. Тя подчерта необходимостта от повече правителствена подкрепа.
Според изпълнителния директор на Белградската фондова борса Синиша Крнета бъдещето на капиталовите пазари също е в тяхното обединение. По думите му фондовите борси от региона трябва да използват SeeLink, за да свържат капиталовите си пазари с националните икономики. „Търговията на борсата води до растеж на реалната икономика, а хората и правителствата не използват това“, заяви той.
Макроикономическите показатели за 2015 г. и началото на 2016 г. показват много драматичен ръст в икономиката и това тепърва ще има отражение върху капиталовия пазар, поясни още Крнета.
„Инвестициите в малки страни не са развити. Нашата стратегия е да бъдем част от по-голям пазар, да се присъединим към проект, свързващ пазарите“, каза от своя страна изпълнителният директор на македонската фондова борса Иван Щериев, като допълни, че все още има много работа за вършене. Той изрази надежда, че регионалните пазари ще намерят нов бизнес модел, който да грабне общността и инвеститорите.
Участниците в сесията се обединиха около необходимостта от задружност. „Всички сме под един чадър, нека извървим пътя, по който други вече минаха“, каза Михаел Бюл, главен изпълнителен директор на Виенската фондова борса. Той открои три цели, върху които пазарите от региона трябва да се насочат –стимулиране на активността на пазарите, нови IPO-та и повече компании на международните финансови пазари.
Финансистите подчертаха и ролята на финансови пазари за растежа на икономиките, особено в момент на криза, като тази в Гърция. „Капиталовият пазар има много важна роля за нас в последните години“, заяви Сократис Лазаридис, главен изпълнителен директор и член на съвета на директорите на Helex Group.
Той обясни още, че по-голяма част от активността на него идва отвън. „Нашата движеща сила е възможността да привлечем чуждестранни инвеститори“, заяви той.
……………
Deutsche Boerse ще търси бъдеще извън Европа при провал на сделката с LSE
31.5.2016 Инвестор, Според главния изпълнителен директор останалите борсови оператори в региона са твърде малки за потенциална сделка
Борсовият оператор Deutsche Boerse ще търси бъдещето си извън Европа, ако опитът му да формира регионална суперсила, обединявайки се с London Stock Exchange (LSE) се провали, заяви главният изпълнителен директор Карстен Кенгетер, цитиран от Bloomberg.
LSE предлага на Deutsche Boerse най-добрата възможност да си спечели обратно позицията на един от глобалните лидери в индустрията, заяви Кенгетер пред журналисти във Франкфурт в понеделник. Ако сделката пропадне, друга комбинация в Европа няма как да съвпадне с целта на Deutsche Boerse, тъй като останалите компании в региона са твърде малки, каза той.
Още по темата
Сделката между Deutsche Boеrse и LSE среща нарастваща съпротива в Германия
LSE и Deutsche Bоеrse официално обявиха сливането си
„Мое задължение е да поведа Deutsche Boerse обратно към върха“, каза той. „Това предложение за сливане е част от стратегията ни за растеж, а не край само по себе си“. Постигането на целите на Deutsche Boerse „просто с органичен растеж е изключително трудно, ако не и невъзможно“, каза изпълнителният директор.
Кенгетер, който е начело на надзорния съвет на Deutsche Boerse, започва да проучва възможните комбинации миналата година, след като поема лидерството през юни. Бившият инвестиционен банкер е проучил „всяка комбинация, която съществува в света“, преди да вземе решение за сливане с LSE, каза той. Сделка с азиатски партньор не е вероятна, допълва той, пояснявайки, че „азиатците не се нуждаят от нас“.
Кенгетер отхвърли предположенията, че сделка с LSE ще доведе до края на Франкфурт като финансов център, заявявайки, че германският пазар ще изостане, ако не построи мост с Лондон.
„Ако искаме да оформяме глобалната финансова система на равни начала, трябва да заздравим европейския пазар“, каза той. Като дом на банковия надзорен орган на еврозоната – Европейската централна банка, Франкфурт се превръща все повече в „център на финансова стабилност“.
Ако Deutsche Boerse и LSE не успеят да създадат общоевропейски играч „по свой модел“, то Европа рискува пазарната ѝ инфраструктура да „се контролира и регулира външно“, каза той.
Кенгетер продължава напред с плана за сливане, докато в същото време референдумът за членството на Великобритания в ЕС на 23 юни все повече наближава – несигурност, която може да накара американските конкуренти да не предприемат стъпки към LSE. Базираната в Атланта Intercontinental Exchange (ICE) се отказа от потенциална оферта към LSE по-рано този месец. Съгласно британските правила тази стъпка забранява на ICE да отправя друго предложение в рамките на шест месеца.
На въпрос дали самата Deutsche Boerse може да стане цел, Кенгетер казва: „Вярно е, че CME Group има интерес“ към Deutsche Boerse, “но не виждам това да се показва към момента“.
Кенгетер определи критиките на Франция към сделката като „плачевни“. В понеделник гуверньорът на централната банка на Франция Франсоа Вилерой каза, че сливането на Deutsche Boerse и LSE създава рискове за финансовата стабилност.
Euronext, която ръководи борсите в Париж, Амстердам, Брюксел и Лисабон, проучва възможностите за създаване на пречки пред сливането заради опасения, че сделката може силно да смали ролята ѝ в европейската търговия, заявиха запознати източници през април.
…………..