На 31 май се отбелязва Световния ден без тютюн. Той се провежда в страни по целия свят, съобщават от Министерството на здравеопазването. Целта му е под акцент да се поставят опасностите за здравето, които са свързани с употребата на тютюневи изделия, както и да се насърчат ефективни политики за намаляване на въздействието от употребата на тютюн.
За първи път Световния ден без тютюн е обявен през 1988 г. от Световната здравна организация (СЗО). През тази година, освен всички политики и теми свързани с ограничаване на тютюнопушенето тази година мотото е "Стандартизираните опаковки нека бъдем готови за тях".
През тази година, на Световния ден без тютюн, СЗО призовава страните да се подготвят за стандартизирана опаковка (plain packaging) на тютюневите изделия.
Целта е да се подчертае ролята на стандартизираната (опростена, обикновена) опаковка на тютюневите изделия, като един подход за контрол на тютюна. От организацията искат да насърчат развитието на политиките на държавите-членки за опаковането (стандартизирана опаковка), етикетирането, рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневи изделия, като ефективни начини за намаляване на търсенето на тютюн като един от най-сигурните начини за контрол на тютюна.
Световната здравна организация и Европейската комисия продължават да следват всеобхватна политика за контрол на тютюнопушенето, обявиха от здравното министерство. От там припомнят, че от 1 юни 2012 г. в България е забранено тютюнопушенето в закритите обществени места, включително обществения транспорт и в закрити работни помещения.
През текущия месец в цялата страната, МЗ и 28-те регионални здравни инспекции (РЗИ) отбелязват с различни инициативи Световния ден без тютюн. Организират се кампании, дискусии, дебати, викторини, безплатни измервания на нивото на въглероден оксид в издишан въздух, интернет послания на принципа "Предай нататък!", свързани с употребата на тютюневи изделия, гражданите се включват в разнообразни дейности и др.
От МЗ припомнят, че всеки пушач може да се консултира безплатно как да откаже тютюнопушенето през цялата година, в някой от 28-те кабинета за консултиранe и отказване от тютюнопушенето (ККОТ).