Другата истина в доклада на ОЛАФ

oлаф

Докладът на Европейската служба за борба с измамите с еврофондове (ОЛАФ), който бе публикуван през седмицата, отново разпали нашенското черногледство. За един миг се появиха купища заглавия как водим класацията по злоупотреби, колко сме корумпирани и как въобще не се справяме с финансирането от Брюксел. Общо взето – нищо ново. Все неща, които си повтаряме през ден и някак по инерция. Дали обаче този път не може да се намери и нещо положително в документа?

Прави впечатление например, че общо засечените нередности по европроекти у нас за миналата година са 513. На пръв поглед много, но ако погледнем данните за други държави, картинката се променя коренно. В Испания измамите и грешките наброяват невероятните 6853. В съседна Румъния те са 3606, като почти толкова са и в Полша. Пет пъти повече от нас нередности са допуснати и в Чехия (2788). Дори във Великобритания са регистрирани над 2000 пропуска. Интересно при тази ситуация какви ли са коментарите и квалификациите на медиите в тези държави?

Всъщност и на най -големите глупаци им е ясно, че е важен нетолкова броят на самите нередности, а паричното им изражение. Погледнато така, нашите грешки засягат едва 1.5% от плащанията. В същото време в Словакия са установени 976 грешки и пропуски, които се отнасят до 15.4 на сто от парите. Което вече наистина е сериозно. 

По подобен начин стоят нещата и при заведените съдебни дела заради злоупотреби с европейски средства. У нас те са 37, като по 16 от тях работата все още продължава, в 9 случая претенциите за злоупотреби са отхвърлени, а в 12 са потвърдени от съда. Но в Италия делата са 60, като 28 от тях са завършили с утвърдителни решения на магистратите. Интересен казус е и Малта, където при всичките четири приключили съдебни дела са установени нередности. Докато за България това е така само в 57% от случаите.  

Внимание заслужава и конкретният пример за проверка по сигнал, който дават от ОЛАФ. Става дума за модернизацията на завод за преработка на плодове и зеленчуци в България, който е получил 1.3 млн. евро от Европейския фонд за развитие на селските райони. Сигналът е подаден от Генералната дирекция на Еврокомисията за земеделие и е свързан с манипулация на обществена поръчка. На пръв поглед излиза, че отново сме в центъра на корупционна схема. Но по-детайлно разглеждане на фактите показва, че в действителност измамниците са италианци. Установено е, че доставчикът на новата техника и собственикът на завода са една и съща италианска компания, управлявана от италиански гражданин, която е надула цените на необходимите компоненти за модернизирането на цеха, така че да изкара солидна печалба. Заключението е, че целият проект не е бил допустим за подпомагане от фондовете на ЕС. Ето защо, след препоръки от страна на ОЛАФ, властите в България и Италия са започнали наказателни разследвания.

 "Добре е да се мисли, преди да се говори, понякога и да се чете, преди да се пише. България действително е сред лидерите по подадени сигнали до службата – общо 34, от които 32 от частни лица (в това едва ли има изненада) и 2 от държавни институции. Броят на сигналите от България е колкото от Германия. Затова и броят разследвания  у нас е сравнително висок", заяви вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев. В самия текст на доклада, допълни той, изрично е отбелязано и че по-големият брой случаи, които се разследват в Румъния и България, се дължат и на старите, още незатворени казуси по САПАРД отпреди седем години.

Иначе като цяло през миналата година Европейската служба за борба с измамите с еврофондовете е приключила над 300 разследвания, което представлява своеобразен рекорд. Започнати са и 219 нови проверки. Издадени са и повече от 360 препоръки към националните органи на държавите членки. През същата 2015-а в различни измамни схеми, според евроинспекторите, са били раздадени над 888 млн. евро, които следва да бъдат възстановени в бюджета на съюза. За сравнение, година по-рано сумата е над 900 млн. евро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст