Мандатът на Стоян Мавродиев, председател на Комисията за финансов надзор, изтича на 18 юни. По закон консултациите за негов наследник трябваше да започнат месец по-рано – на 18 май. Тази дата отдавна мина. И нищо официално не се появи. В парламента няма раздвижване, в кабинета – също. Парламентарните групи коментират, че не са обсъждали фаворити.
На този фон се появиха няколко имена. Дали са спекулации, дали са излъчени, за да се опита почвата, както обичат да правят от ГЕРБ, или са сериозни кандидатури, за които е изтекла информация – предстои да узнаем. Подочуваме нещо, правим някакви връзки, но всичко си остава в сферата на догадките.
Първото име, което изскочи преди около месец
беше на Билян Балев
От септември 2013-а той е изпълнителен директор на Българската банка за развитие. Според източници на "БАНКЕРЪ" Балев е бил посочен от финансовия министър Владислав Горанов, но знаем още, че като мениджър на Българската банка за развитие той е назначение на тогавашния лидер на БСП Сергей Станишев.
За добро или лошо – на него не му провървя.
Сега из въздуха летят две имена
на заместничката на финансовия министър Владислав Горанов – Карина Караиванова и на… Стоян Мавродиев.
Караиванова е във финансовото министерство от 2003 г., като почти цялата й кариера преминава в дирекция "Национален фонд", която отговаря за еврофондовете преди и след присъединяването на България към ЕС. Други ресори на икономистката в момента са международните финансови институции и управлението на държавния дълг. За кратко – от декември 2012 г. до февруари 2013 г., Караиванова беше заместник-министър на финансите и в първия кабинет "Борисов", след като предшественичката й Боряна Пенчева влезе в управата на БНБ от квотата на президента. Самата тя обаче твърди, че до момента никой не е говорил с нея за шеф на КФН.
По информация на "БАНКЕРЪ" до края на май в ГЕРБ не са разполагали със сериозен кандидат за мястото на Мавродиев, който да отговаря на няколко важни критерия – да е експерт, да е с безупречна репутация и да е ново лице. Висшестоящ в йерархията на ГЕРБ политик сподели пред "БАНКЕРЪ", че до две седмици вероятно ще започне процедура за нов председател на КФН. И нищо чудно, ако дотогава не се появи алтернатива на сегашния председател – ГЕРБ да го издигне за нов мандат.
Мавродиев носи на гърба си нееднозначна слава. "Старият ГЕРБ-ер" влезе в политиката през 2007 г., когато бе представен като автор на изключително ексцентричната първа икономическа програма на ГЕРБ.
През 2012 г. – като председател на КФН, юристът и специалист по регистрация на офшорки не допусна във ведомството си проверяващи от Агенцията за държавна финансова инспекция с аргумента, че те нямат право да го инспектират.
През 2013 г. Мавродиев се оказа призован от прокуратурата като свидетел по делото срещу наркобоса Евелин Банев – Брендо заради негови подписи, за които прокуратурата твърдеше, че са под документи на офшорни фирми.
Като шеф на надзора той влезе в тежки конфликти и с трима заместник-председатели на КФН, които се принудиха да подадат оставки – Димана Ранкова, Борислав Богоев и Николай Попов. Неотдавна последните двама го осъдиха на първа инстанция за неверни твърдения относно новата сграда на комисията на ул. "Будапеща" в София.
Като възможна кандидатура за председател на финансовия надзор доскоро се спрягаше и сегашният шеф на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков.
В миналото, от 2003 до 2009 г., Петков беше заместник-председател на КФН и отговаряше за осигурителния надзор, поради което има вероятност той да участва и в битката за заместникпредседателското място със същия ресор. Въпреки че и неговият мандат като шеф на НОИ е изтекъл преди година и половина…
Началниците в КФН са петима, като след 18 юни само двама от тях ще са с редовни мандати. В момента инвестиционният надзор се ръководи от временно изпълняващ длъжността, а шефът на осигурителния надзор Ангел Джалъзов е с изтекъл мандат през юли 2014 година.
На характерния си бюрократичен жаргон в последния си доклад с препоръки относно "Националната програма за реформи на България" Европейската комисия отбелязва, че "неразумни бизнес практики във финансовия сектор, съчетани с неефективен надзор" са създали среда за натрупване на сериозни макроикономически дисбаланси.
"Дупките" в банковия и небанковия сектор бяха основната причина миналата година България да бъде класифицирана от ЕК като рискова държава със значителни макроикономически неравновесия само на една степен преди страните в криза като Гърция. В същия доклад
преди година Европейската комисия препоръча
да се извърши "заздравяване на финансовия надзор чрез структурни и кадрови промени".
Ясно беше казано и това, че отговорни за фалита на КТБ са председателите на двата финансови регулатора – Иван Искров на БНБ и Стоян Мавродиев на КФН. Ръководените от тях независими регулатори по закон са били длъжни да осъществяват надзор върху КТБ като търговска банка и като емитент на акции и облигации на борсата. Главата на Искров хвръкна, но човекът на ГЕРБ успя да се защити.
"КФН стриктно е регулирала дейността на КТБ като инвестиционен посредник. Проблемите на КТБ са на друга плоскост, свързана изцяло с банковия надзор, а не с надзора от страна на КФН", заяви Мавродиев и няколкото совалки до парламента му спасиха кожата. За да затвърди постигнатото, Мавродиев изброи предстоящите задачи, които едва ли не няма как да минат без него.
"Предложили сме голям пакет законодателни промени в Кодекса за социално осигуряване", каза той. След жалби на ПОД Върховният административен съд прати тези мерки на Конституционния съд преди десетина дни. Очакванията са, че те ще бъдат обявени за противоконституционни.
"Предстои приемане на български закон, който да имплементира европейските директиви за преструктуриране на банки и небанкови институции", каза той. Според Мавродиев е важно да се въведат най-добрите европейски практики по отношение на изплащането на гарантирани депозити при фалит на банки, когато срокът за това да е 7-дневен.
"Разработили сме и е подготвен много голям законодателен проект, свързан с изцяло нов Кодекс за застраховане", казва сегашният шеф на КФН тогава. Този кодекс, приет в края на 2015-а, има много кривици, признават и някои от експертите. Той беше предварително обрекъл електронната полица "Гражданска отговорност", но след обществен натиск текстовете малко омекнаха. За да се стигне до положението "ни риба, ни рак", имаме електронна полица, но остана и хартията и стикерът на предното стъкло, което е смешно.
Какви са шансовете на Мавродиев за втори мандат?
Двама депутати от Реформаторския блок отново върнаха тази седмица в политическото поле топката за избора на шеф на КФН. Петър Славов и Мартин Димитров внесоха в сряда в деловодството на парламента решение за стартиране на процедура, но процедурата едва ли ще започне веднага. Други представители на управляващите обаче казват, че това ще се случи през следващите седмици. В мотивите си за проекторешението за старт на процедурата по избор Реформаторите Мартин Димитров и Петър Славов посочиха две основни групи причини. Поради изтичането на законовия срок тя трябва да започне незабавно. По-важният аргумент обаче е, че старото ръководство на КФН, което, според тях, е пряко отговорно за фалита на КТБ, трябва да бъде сменено, за да може доверието в комисията и в пазара да се възстанови.
"Не мисля, че Мавродиев има шанс. Това е мое мнение, аз не бих го подкрепил", каза за "БАНКЕРЪ" Настимир Ананиев, член на ПГ "Реформаторски блок" и бивш заместник-председател на Временната комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове и прилагането на регулаторната рамка. Последните две думи се отнасят директно за КФН…
Депутатката от ПГ "АБВ" Марияна Тодорова коментира за "БАНКЕРЪ", че колегите й едва ли ще подкрепят оставането на Мавродиев за втори мандат. Тя направи проста сметка и доказа, че само с гласовете на ГЕРБ, Патриотите, БДЦ и Реформаторите на Меглена Кунева едва ли ще се стигне до реабилитацията на досегашния шеф на КФН, давайки да се разбере, че нейната парламентарна група надали би гласувала за него.
Светлин Танчев, съпредседател от ПГ на БДЦ, категорично ще откаже да гласува за Мавродиев, като самият той уточни, че едва ли неговата кандидатура ще бъде предложена от ГЕРБ.
"ДПС няма да номинира свой кандидат за нито едно от вакантните места за шефове на КФН, КЗК или НОИ. Подкрепа за Мавродиев не мога да коментирам", каза за "БАНКЕРЪ" Й. Цонев, депутат от ДПС.
"Евентуалната кандидатура на Мавродиев едва ли ще издържи на алтернативата на Карина Караиванова. Но към момента това са реалните кандидати", коментира висш представител на БСП "Лява България".
ПГ на ГЕРБ не е обсъждала още казуса с КФН. Така че все още няма позиция дали ще остане сегашният й шеф Мавродиев. Конкретни имена не са обсъждани.