„Химко“ отново се продава

Балон лети над Химко Врацаброй 18 (1087)

Предстои пореден опит за продажба на торовия завод "Химко" във Враца. След оттеглянето на Делян Пеевски от сделката синдикът Росица Томова ще направи пореден опит да продаде обявеното в несъстоятелност дружество (преди повече от десет години). Търгът е насрочен за 21 юни. Според обявлението отново се търси купувач за всички активи на дружеството (или това, което е останало от тях).

Предвидено е този път продажбата да се извърши чрез пряко договаряне (по реда на чл.718 от Търговския закон). Ако въобще някой прояви интерес към завода, това ще стане чрез преки преговори с потенциалните купувачи въз основа на подадени от тях писмени предложения.

Началната цена на обявените за продажба активи е 11 700 000 лева. Всички, които желаят да участват в сделката, ще трябва  предварително да внесат задатък в размер на 1 млн. лева. Тази сума трябва да е постъпила в особената банкова сметка на "Химко" АД (в несъстоятелност) до края на работния ден на 20 юни.

Кандидат-купувачите ще могат да внесат документите си за участие в преговорите до края на работния ден на 20 юни.

Всички постъпили писмени предложения, които  отговарят на поставените от синдика изисквания, ще бъдат отворени  на 21 юни  в 11 часа. Ако желаещите са повече от един, синдикът е длъжен да покани на допълнителни преговори всеки един от подалите валидни предложения кандидат-купувачи. В хода на тези допълнителни преговори всеки от тях може да подобри ценовото си предложение, но със сума, не по-малка от 50 000 лева.

Когато синдикът избере купувач, той ще изготви протокол, в който ще е отразена офертата на фирмата, предложила най-висока цена. С този документ тя ще бъде приета и обявена като окончателна за продажбата на активите на "Химко". В едноседмичен срок след подписване на протокола за проведените преговори трябва да бъде сключен и предварителен договор за покупко-продажба. Окончателното изплащане на пълния размер на определената с протокола продажна цена трябва да стане не по-късно от 30 дни след сключването на предварителния договор. Предварително платеният задатък от 1 млн. лв. ще бъде приспаднат при окончателното плащане.

Ако обявеното за купувач лице не се яви и не предприеме необходимите действия за сключване на предварителния договор, а също ако не заплати договорената цена, внесеният от него задатък ще остане в полза на масата на несъстоятелността за удовлетворяване на кредиторите като неустойка за неизпълнение на поетото с протокола от преговорите задължение. В този случай ще бъде поканен кандидат-купувачът, който е предложил следващата най-висока цена, но само при положение че той вече не е изтеглил задатъка си. Ако този кандидат-купувач се съгласи, договорът за продажба ще бъде сключен с него. Ако обаче не се съгласи или ако не се яви и не предприеме необходимите действия за сключването на договора, или не плати договорената цена, и внесеният от него задатък също ще бъде задържан.

Нека припомним, че Пеевски загуби внесения от него милион, когато отказа си да плати окончателната цена за "Химко". Той спечели търга на 21 януари (той се състезава сам със себе си).

Сагата с бившия торов гигант сякаш няма край. Ако и този търг се провали, едва ли някой повече ще прояви интерес към разграбваното и унищожавано вече в продължение на десетилетия предприятие. Нека припомним, че започнаха да го предлагат още по времето на правителството на Орешарски, когато тогавашният министър на икономиката Драгомир Стойнев се беше амбицирал да го одържави. Тогава ставаше дума за цена на активите му в размер на 28 млн. лв. – пет пъти по-ниска от тази, която определи Врачанският съд в оздравителната процедура, а свързаната с бизнесмена Николай Галчев компания "Ново Химко" пое комбината от предишния му собственик – акционерното дружество "Химко". Тази оценка драстично се разминаваше  и с обявената стойност на активите в последния финансов отчет на предприятието (от 2011-а), която хората на Галчев  бяха вписали в Търговския регистър – а тя беше 149 млн. лева…

Във всичките тези години никой така и не зададе  въпроса къде се стопиха  тези повече от 100 млн. лв. от предполагаемата стойност на имуществото, при положение че задълженията към основните кредитори "Булгаргаз" и Националната електрическа компания продължават да висят и до днес и на книга са близо 200 млн. лева…?!  И които, разбира се, никога няма да бъдат платени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст