В отлагането с няколко седмици на посещението на европейските прокурори, които ще анализират дейността на държавното ни обвинение, няма теория на конспирацията. Това увери вицепремиерът Меглена Кунева по повод въпрос на депутата от ДСБ Атанас Атанасов относно причините за забавяне на мисията. Атанасов попита и дали отлагането не е било поискано от българска страна, каквото мнение изрази и бившият правосъден министър Христо Иванов. В прав текст беше изказана тезата за "саботаж" от страна на прокуратурата.
Според съобщението на правосъдното ведомство мисията се отлага "поради продължаващата работа по техническото задание на експертно ниво". Били преведени на английски голям обем от актовете, но трябвало да бъдат доуточнени "голяма част от техническите подробности в методиката на работа на мисията, както и работните срещи на експертите". А предложението за отлагане "с няколко седмици" дошло от Европейската комисия. За сметка на това започна редовната експертна мисия по Механизма за сътрудничество и оценка, водена у нас от заместник генералния секретар на Еврокомисията Параскевия Миху.
Кунева е обаче оптимист, че "Европейската комисия ще си свърши работата професионално и сериозно". Тя можела "да забави, но никога няма да забрави" ангажимента си. Лидерът на ДСБ Радан Кънев реагира обаче с коментар във Фейсбук, че Кунева не е дала повече отговори от заявеното в позицията на правосъдното министерство и затова питането за причинете за отлагането ще бъде отнесено в писмен вид до премиера Бойко Борисов.
Правосъдният министър Екатерина Захариева пък се оплака, че съдебната реформа ставала жертва на политически манипулации и на свой ред призова депутатите от ДСБ да не саботират мисията. Тя призна, че не знае кога е взето решението за отлагането, и че министерството не е имало никакви възражения по техническото задание. Нещо, което предшественикът й обобщи с извода че "Министерството на правосъдието не би си позволило такава авантюра – остава прокуратурата". Според него отлагането предполага много съществен проблем и не е техническо действие, а уточняването на методологията не може да бъде причина "в 12 без 5".
Захариева обеща все пак, че в четвъртък техническото задание щяло да бъде финално уточнено, но се оплете в детайлите. От една страна, продължавало изпращането в резюме на "делата, които искат да гледат", от друга, те били вече изпратени, а от трета, били само шест, но "дори не ги помня, дори не ги знам кои са". Министърката отказа да коментира и комуникацията с Брюксел, защото условието на ЕК било "всички разговори остават между страните". Тя щяла обаче да помоли, "ако е възможно, поне част от анализите по заданието да ви ги предоставим". За капак Захариева изтърси, че "ако има постоянен натиск и желание за това какво ще се прави, самата ЕК е притеснена от този интерес, казвам ви го в прав текст". Няколко пъти я молили дори и да не обявява датите, на които ще идват.
В Брюксел едва ли очакват нещо от въпросната мисия, защото отдавна са наясно какво представлява българската съдебна система. Но пък са изключително доволни от пълното послушание на управляващите, изпълняващи всички нареждания срещу правото да крепят статуквото. Определените за мисията четирима прокурори от Великобритания, Германия, Холандия и Испания ще си получат възнагражденията от Европейската комисия, срещу което ще прегледат някой и друг съдебен акт, избран по незнайно какви критерии. Параметрите на мисията и правомощията на участниците са уточнени в договор между българските власти и службата за подкрепа на структурните реформи на Европейската комисия, който явно няма да бъде показан.
Главният прокурор Сотир Цацаров каза вече, че чуждестранните прокурори щели да работят "на няколко мисии от по три дни", което означава, че те изобщо не желаят да се задържат в България. А сега ще трябва да четат папки в София по време на съдебната ваканция. Цацаров снижи и заявката за "независим и пълен анализ на вътрешната организация на прокуратурата и на работата ѝ през последните години" до "вид експертна помощ". На този фон обемът от работа, която ще трябва да свършат според българските власти, е направо зашеметяващ.
Според правосъдното министерство задачата им е "да съберат мнения за структурния и функционалния модел на държавното обвинение – йерархията, специализираните структури, интегритета, прозрачността и натовареността, да направят оценка на въздействието на промените в Закона за съдебната власт и проектите за промяна на Наказателнопроцесуалния и Наказателния кодекс, както и на новия антикорупционен закон". Всичко това обаче на свой ред е снижено с добавката, че "експертите трябва да разгледат и работата на прокуратурата по няколко конкретни дела". Накрая чиновниците в Брюксел ще оформят всичко като част от поредния годишен доклад и всичко ще си продължи постарому.
Във всеки случай страховете за публичния отзвук на отлагането са далеч по-големи от реалното му значение. Ден след паническите обяснения на Екатерина Захариева пресцентърът на правосъдното министерство излезе с мажорно съобщение под заглавие "В края на месеца пристига първата мисия на експертите от ЕК, които ще направят анализ на прокуратурата". От него става ясно, че само в рамките на една работна среща в сградата на представителството на Европейската комисия в София "са изчистени всички технически въпроси около мисията на четиримата прокурори, които ще изготвят независим анализ и оценка на структурния и функционалния модел на Прокуратурата на Република България".
Очевидно работната среща е свикана спешно и е била невероятно плодотворна, щом за час или два са решени въпроси, които трябваше да бъдат решавани цял месец. И е повече от ясно, че присъствието на посланиците на Германия, Испания и Холандия, както и на представител на посолството на Великобритания и на Службата за подкрепа на структурната реформа към Европейската комисия не е за решаване на "технически" въпроси, а за излизане от ситуацията, в която попаднаха Цацаров и Захариева. След като били обсъдени и приети "единодушно и окончателно" техническите условия за провеждането на експертната мисия, представителите на България и на Еврокомисията се съгласили, че първата визита на четиримата прокурори може да започне в края на юни. Целта е отново чисто "техническа" – да се осигури достатъчно време за работа и подготовка на експертите, за да може те да приключат с финалния доклад до края на годината.