Защо Сандърс не се предава

сандърс

Чудото, на което се надяваше Бърни Сандърс, не се случи. Кандидатът за номинацията на Демократическата партия за тазгодишните президентски избори в САЩ смяташе, че ако спечели последния "супер вторник", ще обърне мача срещу съперничката си Хилари Клинтън и ще успее да убеди подкрепящите я суперделегати да прехвърлят гласовете си към него на предстоящата конференция на партията, на която ще бъде определен кандидатът й за Белия дом.

Въпреки че изгуби всички шансове за номинация и независимо от призивите дори и от средите на привържениците му  да се оттегли, за да не разбива единството на демократите, Сандърс няма намерение да се отказва от надпреварата. И единственото обяснение за неговото упорство е стремежът му да прокара път за идеите си, заради които го подкрепиха милиони избиратели. Обвиняван от противниците си в "социализъм", 74-годишният бивш борец за граждански права се обявява за повишаване на почасовото заплащане, разширяване на системата за социални осигуровки, осигуряване на всеобщ достъп до висше образование – идеи, които не биха впечатлили никого в Европа, но зад Океана звучат почти радикално. С тях обаче той спечели подкрепата на голяма част от по-младите и по-образовани гласоподаватели.

Точно там е проблемът на Хилари Клинтън. В сегашната борба за партийни номинации изпъкнаха, както никога, досега две фигури – противници на статуквото. При републиканците това бе Доналд Тръмп и той буквално помете съперниците си. Бърни Сандърс не успя да стори същото при демократите. Той в края на краищата отстъпи пред Хилари Клинтън, но тя не може да си позволи да игнорира тази надигаща се вълна на недоволство от политическия естъблишмънт. Ако Сандърс реши накрая да се кандидатира като независим кандидат за президент, това вероятно би отнело значителна част от гласовете за Демократическата партия и би осигурило победата на Тръмп. Но дори и да не го направи, няма никаква гаранция, че гласовете, привлечени от него, автоматично ще се прелеят към Клинтън, след като тя получи номинацията. Единственият начин това да се случи е, ако бившата първа дама положи сериозни усилия да убеди избирателите, че е възприела част от идеите му, а най-вече, ако получи личната му подкрепа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст