Водата в България не е била достатъчно скъпа, са установили от Европейската комисия (ЕК). Следствие на това от Комисията са отправили препоръки да бъдат вдигнати цените за водовземане и за замърсяване на водите, за да се "осигурят подходящите стимули за ефективно използване на водните ресурси". Прогнозните такси за водовземане, които трябва да бъдат достигнати до 2021 г. са 0.04 евро на кубически метър.
Изводите, които са направили експертите на ЕК, са на база доклади и данни, изпратени им от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), Министерството на икономиката (МИ), както и на данни от Националния статистически институт (НСИ).
МОСВ, съвместно с МИ са участвали в поредица от срещи за обсъждане проблемите на използване на водите и възстановяване на разходите за водни услуги в България, уведомяват от Министерството на икономиката. Според предоставените данни от МОСВ, потреблението на вода в България е над средното за страните от европейския съюз. Направените изводи сочат, че таксите за водни услуги са ниски и не стимулират фирмите в България да инвестират в екологосъобразни технологии.
Оценката е извършена от Националния статистически институт на база показатели "използвана вода (м3) на 1000 лева брутна добавена стойност", произведена в индустрията. Изрично се отбелязва, че не са включени водните ресурси използвани за охлаждане в енергетиката.
Като допълнителни доводи, от ЕК посочват Рамкова директива за водите, според която трябва да се осигури "адекватен принос на различните потребители на вода към възстановяване разходите за водни услуги". Сегашното ниво на възстановяване на разходите за сектор "индустрия, общо" е 15 процента.
От министерство уведомяват, че в проектите на Планове за управление на речните басейни (ПУРБ) 2015-2021 г, се предлагат по-високи степени на възстановяване на разходите за индустрията.
От министерството предлагат, засегнатите страни да изразят своето становище и коментари, по използваната методология за икономически анализ на водоподаването, предвид очакваното отражение на изменението на цените за водопотребление. От там очакват и позиция, за въздействието, което ще се окаже с планираните промени върху бизнеса, както и възможностите на предприятията със собствено водоснабдяване да подобрят показателите си за водоползване.
Предложението е изпратено до всички работодателски организации в България.