Имена

Васил Симов - ССБ

Доротея Николова, главен финансов директор на "Банка ДСК" получи на 14 юни голямата награда  за цялостен принос на конкурса "Главен финансов директор на годината" за 2016. Той се организира за трета поредна година от одиторската компания "Ърнст енд Янг". Наградата се присъжда от специална комисия, в която участват преподаватели по икономика и финанси, банкери, застрахователи и мениджъри на големи индустриални търговски компании. Николова също така е носител и на наградата "Банкер на годината" за 2015-а, която вестник "БАНКЕРЪ" връчва повече от две десетилетия.

 

При проверката на активите на банките ме притеснява само това, че повечето одиторски компании не са наясно с българската банкова система и активите на отделните банки, каза за "БАНКЕРЪ" Васил Симов, председател на съвета на директорите и изпълнителен директор на БАКБ. "Бих се радвал, ако повече български компании бяха ангажирани в проверките, а не само чуждестранни фирми. От друга страна – прекалено се увеличи обхватът на активите, които ще се оценяват. Говореше се за представителна извадка на активите, а се получи пълна проверка. Това е доста скъпо за банките, каза Симов.

 

"Банковата система в България е стабилна и свръхликвидна. Има ръст и при кредитите, и при депозитите, което значи, че хората са спокойни за парите си и търсят инвестиции." Такава картина на банковия сектор очерта банкерът Петя Димитрова. По думите й икономиката на страната е в подем, банките очакват ръст на БВП. "Първото тримесечие имаше спад, но сега се върви нагоре. Банките понижиха лихвите по депозитите и има стимул за инвестиции в проекти. Секторът на недвижимите имоти също расте. Хората искат да инвестират парите си", коментира Димитрова.

 

"България, бидейки в периферията, винаги е имала привилегията да се учи от грешките на другите", заяви Левон Хампарцумян, генерален изпълнителен директор на "Уникредит Булбанк". Той коментира и защо не е притеснително, че въпреки бързия интернет в България едва 5% от потребителите ползват онлайн банкиране. "Неравномерното развитие на държавата – териториално и обществено – от гледна точка на мотивация, достъп до образование, е съществено. Защото, ако само 20% от населението се ползват от новите технологични достижения, а останалите тънат в мъглата на XX век, няма да стане каквото и да било."

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст