Вторият пакет от промени в Закона за съдебната власт е на път към Народното събрание, след като Министерският съвет го одобри на последното си заседание. Бързото му одобрение не е изненада, а драмата с отхвърлянето му от Висшия съдебен съвет (ВСС) няколко дни по-рано явно мотивира управляващите за незабавни действия. Те очевидно са наясно, че съпротивата няма да спре и единство в обществото на тема "съдебна реформа" е практически непостижимо.
Чашата преля, след като съветът първо възропта, че правосъдното министерство иска от него становище в прекалено кратък срок, а после мнозинството от членовете му се обявиха срещу него в рамките на съгласувателната процедура. Същевременно председателят на Върховния административен съд Георги Колев обяви, че е изготвил свое лично становище от 40 страници, което изпратил до правосъдното ведомство и до Министерския съвет. Колев е недоволен най-вече от разширяването на правомощията на общите събрания на съдиите за сметка на административните ръководители, което според него ще доведе до "неконтролирана анархия".
Правосъдният министър Екатерина Захариева реагира бурно и определи действията на кадровиците в диапазона от "странни" и "нелепи" до "абсурдни" и "удрящи имиджа на държавата". Дори допуснатата от Захариева възможност да е станало "недоразумение", изрази яда на изпълнителната власт от ината на кадровиците. Изброявайки всички обсъждания и препоръките на европейските институции, правосъдната министърка прогнозира, че "ако така продължаваме, механизмът за наблюдение ще продължи още 10 години!"
По всичко личи обаче, че съпротивата срещу проекта тепърва ще се усилва в рамките на парламентарната процедура. При това корекции ще искат и доминиращото мнозинство във ВСС, и опозицията в него. Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов каза, че "минирането" на втория пакет от изменения на съдебния закон е удар върху съдебната реформа, че "време за тупане на топката няма" и че поведението на съвета било "необяснимо". В същото време обаче Панов го обясни с дадения на съвета кратък срок за произнасяне, който правел невъзможно изготвянето на становище.
Панов каза още, че "минирането както на първия, така и на втория пакет води в крайна сметка до удар против целия общ пакет промени", а оттам и на съдебната реформа като цяло. Последният вариант на проекта той окачестви като "най-минималния и окастрен вариант на идеите", предвидени с актуализираната стратегия за съдебна реформа. Подобно на Георги Колев Лозан Панов обяви, че от ВКС ще се произнесат също по проекта. Тримата му заместник-председатели подготвяли свои становища, които ще бъдат изпратени в парламентарната правна комисия. А предвид хлъзгавото поведение на депутатите на тема съдебна реформа крайният резултат е едновременно непредвидим и лесно предсказуем.