Бюджетни ерозии в Източна Европа

Източна Европа

Правителствата от източния край на Европейския съюз – от Варшава до Букурещ, са готови да се "облажат" след седемте последни постни години. Те повишават разходите си и намаляват данъците, за да компенсират линеещия интерес на чуждестранните инвеститори с по-оживено вътрешно потребление. Тази стратегия заплашва да надуе дефицитите и да предизвика вълнения сред международните партньори, което пък качва доходността на регионалните облигации.

Премиерът на Унгария Виктор Орбан оряза данъците и субсидира купувачите на собствени жилища, повиши заплатите на служителите от системата на здравеопазването и увеличи данъчните отстъпки за домакинствата именно за да стимулира растежа.

И Румъния намали ДДС и повиши заплатите на държавните чиновници с 10% през последната година, с което утрои целевия си бюджетен дефицит за 2017-а "на милиметри" под тавана от 3% на ЕС – до 2.9 процента.

Словакия и Полша също разхлабиха бюджетната дисциплина, като Братислава отложи с една година – до 2019-а, срока за постигането на балансиран бюджет. Будапеща пък вече залага по-висок бюджетен дефицит от 2.4% от БВП, след като имаше две години на по-добри резултати.

В резултат през 2015-а публичният дълг на Полша достигна 51% от БВП, на Румъния – 38%, а на Унгария – 75 процента. И въпреки че тези числа са доста под средните за еврозоната – 93% от БВП, те привлякоха вниманието на инвеститорите и на рейтинговите агенции и получиха сериозни предупреждения от МВФ. Просто защото, според Юрай Котиан – икономист от "Ерсте банк" във Виена, "по-ниските коефициенти на дълговете не означават, че правителствата имат кой знае какви възможности за маневри".

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст