Миксът между изхода от срещата на борда на Фед и наближаващия референдум за оставане на Великобритания в Европейския съюз постави основата за една изключителна седмица на пазарите на държавен дълг. След като очаквано от Фед се отказаха от повишение на лихвите сега, а коментарите на Председателя, Джанет Йелън, дадоха на пазарите основание да смятат, че такова е малко вероятно да се случи през тази година въобще, доходностите по почти всички основни в глобален мащаб ДЦК поеха надолу. В същото време несигурността около британското оставане в рамките на ЕС добави допълнително гориво в спада на основните ДЦК, докато в същото време политическата несигурност, провокирана от него напомни на времената от дълговата криза в Евро зоната, като доходностите на периферните дългове отбелязаха ръстове.
В САЩ проблемите, очертани от Фед бяха ниският ръст на производителността и застаряващото население, което „може да задържи лихвите на ниски равнища за дългосрочен период“ според Йелън. В същото време тя посочи и несигурността в международен мащаб, определяна от референдума в Обединеното кралство, като допълнителен фактор, поради който основната лихва остава непроменена. Коментарите на Федералния резерв оставиха инвеститорите силно разочаровани, като вероятността за повишение до края на тази година вече е само 34 % спрямо над 76 % в началото на текущия месец. Доходностите, търсени от инвеститорите по десетгодишните трежърита отбелязаха седмично понижение от 3.6 базисни точки до 1.605 %.
Във Великобритания единствената сигурна инвестиция изглежда е в джилтовете. Проучванията за резултата от референдума показват разлика между искащите да напуснат и да останат в ЕС в рамките на статистическата грешка, като всяко събитие дава своето рязко отражение върху финансовите пазари. Пример за това бе смъртоносното покушение срещу депутата и член на Лейбъриската партия, Джо Кокс, която бе част от кампанията за оставане, като след него рискът от негативен вот бе донякъде намален и британския паунд възвърна малка част от големите си загуби срещу основните валути. Търсенето на джилтове продължава да е на високи нива, като десетгодишните британски ДЦК се търгуваха при търсена доходност до падежа от 1.165 и спад от 6.6 базисни точки.
В Евро зоната станахме свидетели на завръщане на картината от разгара на дълговата криза през 2010-2013 г. Немските бундове достигнаха рекордно ниски, исторически-отрицателни нива на десетгодишната доходност, която към края на седмицата бе -0.001 % със спад от 2.1 базисни точки. В същото време инвеститорите се отдръпнаха от дълговете на периферните страни (и Франция), които се очаква да бъдат силно засегнати от политическите импликации от британския референдум, независимо дали от Острова останат или напуснат Европейския съюз. Десетгодишните френски ДЦК се търгуваха при доходност от 0.403 % и 1.6 базисни точки ръст в края на седмицата, докато повишението при сходните по матуритет испански и италиански ДЦК се равняваше на съответно 14.7 и 14.2 базисни точки до 1.572 % и 1.523 %
Николай Ваньов, CFA
Главен експерт Клиенти, Инвестбанк АД
Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа