Работодателите скочиха срещу VII блок в Козлодуй

аец козлодуй

Да говориш за изграждането на нов ядрен блок в България не е приятна работа и е необходимо много да внимаваш. В това се убеди  през седмицата и министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По време на провеждащата се във Варна международна конференция "Българската атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност" тя заяви, че българското правителство работи за развитие на нова ядрена мощност при определени условия. По думите й "Това трябва да бъде икономически обоснован проект, без държавни гаранции, реализиран от стратегически инвеститор, при който няма да се допусне миксиране на цената на пети и шести блок с тази на евентуален седми реактор". Другото много важно условие било да няма договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия, защото се видяло, че това не е особено добър вариант.

Изказването на Петкова предизвика серия публикации в медиите, а после дойде и острата реакция на Асоциацията на индустриалния капитал. От работодателската организация излязоха със специално становище, в което се казва: "АИКБ следи с повишено внимание постъпващите в публичното пространство информации относно водените преговори между правителството на Република България и на неназована китайска компания за строителството на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй". От една страна, наличната информация предизвиква безпокойство поради определена липса на прозрачност – Министерството на енергетиката отказа да огласи името на заинтересуваната китайска компания поради съображения за конфиденциалност. Това действие само по себе си беше излишно, тъй като името на компанията беше установено от журналистите в рамките на един следобед (бел. ред. – "Стейт Нюклиър Пауър Технолоджи Корпорейшън",  която е акционер в "Чайна Нешънъл Нюклиър Корпорейшън"  и в "Чайна Дженерал Нюклиър Корпорейшън"). По-тревожен е фактът, че няма пълна яснота около условията, при които китайската компания би инвестирала в изграждането на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй".

Иначе от асоциацията приветстваха позицията на министъра, че нови ядрени блокове ще бъдат изграждани без държавни гаранции, дългосрочни договори и т.н. Но членовете й се опасяват, че под някаква форма може да се стигне до т.нар. доплащане на разлики.Тоест държавата да компенсира инвеститора за разликата между пазарната и производствената цена. Според неофициална информация са водени разговори да има твърда цена за тока от бъдещия VII блок, a горницата над пазарната да се покрива от Фонда "Сигурност на електроенергийната система", където влизат 5% отчисления от продажбите на всички електроцентрали у нас и приходите на държавата от продажба на спестени парникови емисии. По изчисления на експертите на АИКБ поемането на подобен ангажимент ще доведе до формирането на ново "Задължение към обществото", което ще се окаже по-голямо дори от "скандалното задължение, формирано от привилегированото и непазарно положение на т. нар. американски централи – над 500 ммлн. лв. годишно!". Работодателите смятат, че повтарянето на тази грешка този път в "ядрена форма" би се превърнало в бедствие с тежки икономически последици, което ще предизвика крайно негативна обществена реакция. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст