Революция: България ще има своя единен дигитален многопластов кадастър

Държавна агенция по кадастър

Нови промени в Закона за кадастъра и имотния регистър са приети от Министерския съвет. България ще има своя единен дигитален многопластов кадастър. Това е кадастър, който ще включва подземната и надземната инфраструктура, като първата преспектива е 2D кадастър, а бъдещата 3D и 4D кадастър, обясни регионалният министър Лиляна Павлова във Варна.

Реформата, която предприемаме по отношение на създаването на единен кадастър е едно предизвикателство за двата екипа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на земеделието и храните, но и една необходимост, която през годините дълго време е била отлагана именно поради тежката задача това да се извърши. Това заяви във Варна министърът на земеделието и храните Десислава Танева по повод промените в Закона за кадастъра и имотния регистър относно съвместните действия с Министерството на регионалното развитие и благоустройството по заложените цели на реформата.

Министър Танева подчерта, че двата екипа в хода на законодателството са провели достатъчно срещи, в които са изградили ясна визия какви са стъпките България наистина да разполага с единен кадастър, с точни и коректни данни, които да обслужват обществения оборот – граждански и икономически. „По отношение на земеделието, ние всяка година до 2020, разпределяме директни плащания в размер на 800 млн. евро. В мандата, в който сме, извършихме промени с цел справедливо разпределение на този пакет, така че тези пари вече са само за бенефициентите, които имат правно основание, дори тази година това се очертаваше географски. Това ни позволи наистина да получим изключително точна картина за всяко землище в нашата страна по отношение на грешките, които съществуват и в картите на възстановената собственост, и в кадастралните карти. 4 670 землища близо администрират областните дирекции „Земеделие”, респективно техните общински земеделски служби. 114 000 са ни бенефициентите по пакета за директни плащания. Тази кампания имаше записи предвид установяването на допустимостта на кандидатите във връзка с правните основания – 20 млн. записа за вписване на правното основание в нашите регистри за 12 млн. имота. От тях 81 % и малко повече в картите за възстановена собственост и малко над 18% в кадастралните карти. Всичко това ни даде и много ясна и точна представа какви са грешките, които трябва да бъдат отстранени благодарение на проекта, който ще се реализира, както и всякакво необходимо надграждане на информационната база, която обслужва този оборот”, отбеляза Десислава Танева.

Ще бъдат обединени регистрите на възстановената собственост, на земеделските земи, ще се слеят и кадастралните служби. За гражданите това означава три много важни неща: Всеки един гражданин или фирма ще може да получава информация на едно гише, независимо дали ще отиде до общинските служби по земеделие или в службите на кадастъра. От тук нататък нито една общинска или държавна институция няма да има право да изисква на гражданите и бизнеса скиците. Ще трябва общините и институциите да ги изискват по служебен път, а не да кара хората да ходят и да ги получават. Ако имате имот във Видин, а живеете във Варна, няма да има нужда да ходите до Видин, за да си получите скицата. Това може да се случи, като я заявите с електронен подпис он-лайн или да я получите в общинската служба по земеделие в града, в който се намирате.

Другото ново и различно е, че се преминава се от поименна към поимотна система. Това означва, че както хората, така и имотите ще имат своето имотно ЕГН. Всеки един имот ще има своя идентификатор и ще пази данните за собствеността. Всяко заинтересовано лице ще може да влезе в он-лайн кадастъра и да види историята на даден имот, тежестите върху него и кои са му били собственици назад във времето. С това се цели пълна прозрачност и сигурност на имота при покупок-продажба, ще се намалят споровете и конфликтите за имоти, както и ще се улесни наблюдението върху това как се управляват земите, обясни още Павлова.

650 човека обединени в екип, както и 350 човека от службата по кадастъра ще имат задачата да дигитализират он-лайн регистъра. Ще се изчистят грешките в картите в момента, ще се наложи замерване и заснемане на ново. За това са предвидени 12 млн. лева, получени от Европейски проект.

В момента кадастралното покритие е едва 22%, но до две години се очаква да стигне 90%.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст