Всъщност реми на референдума на Острова. Очакван резултат. Лек превес на противниците на Европейския съюз. Лек, но превес. Превес, но лек. Хайде без истерии.
Британският парламент вероятно ще трябва да обсъди възможността за провеждане на втори референдум за членството на Великобритания в ЕС. Това ще се наложи, след като спешна петиция събра подкрепата на над 120 хил. жители на Обединеното кралство. Минималният праг, за да бъде обсъдено предложението, е 100 хил. души.
Сензационно е, но петицията настоява за провеждане на втори референдум, тъй като лагерът Великобритания да напусне ЕС спечели при разлика по-малка от 20% в гласовете и при избирателна активност по-малко от 75 процента. Вотът за напускане надделя с точно 3.8 процента. Естествено, той ще бъде съпроводен с тежки сътресения и нови въпроси. Накъде след Brexit. Трусът няма да подмине и вътрешната политика на Обединеното кралство, след като премиерът Дейвид Камерън обяви, че подава оставка.
Поддръжниците на раздялата с континента удържаха победа с минималната разлика от 51.9% от гласовете срещу 48.1% за оставането в общността. Общо в референдума участваха 33.5 милиона души, или 71.8% от гласоподавателите, което направи вота най-масовия след парламентарните избори през 1992 година.
В емоционална реч пред централата си на "Даунинг стрийт" 10 сутринта след обявяването на резултатите премиерът Дейвид Камерън обяви, че е взел решение да се оттегли от премиерския пост. Той подчерта, че не съжалява за решението да предизвика референдум.
Камерън, който по свидетелство на "Ройтерс" "едва сдържал сълзите си", не представи график за съставянето на ново правителство, но обяви, че очаква кабинетът да има нов министър-председател до началото на конференцията на Консервативната партия през октомври. По думите му решението за задействане на двегодишното предизвестие за напускане на ЕС трябва да бъде взето от следващия премиер на Великобритания.
''Моята идея за онова, което е най-добро за страната, беше противоположна, но волята на британския народ е ясна и трябва да бъде уважена. При това положение аз не съм подходящият човек, който трябва да придвижи кораба в тази нова посока", заяви Камерън. За отбелязване е, че преди провеждането на референдума британският премиер бе дал знак, че не възнамерява да се оттегля от поста си независимо от резултата.
Мнозина анализатори коментираха, че оттеглянето на премиера е логично, след като преди малко повече от година неговата Консервативна партия спечели парламентарните избори с обещанието да проведе референдум за членството в ЕС. Тогава се смяташе, че с решението си Камерън се е надявал веднъж завинаги да затвори устата на онази фракция от консерваторите, която се противопоставя на британското членство в ЕС. Днес обаче политиката му претърпя поражение, в резултат на което управлението ще премине в ръцете на опонентите му. Като вероятен фаворит за поста му е сочен бившият кмет на Лондон Борис Джонсън, който оглави борбата за излизане от ЕС. Букмейкърските къщи на Острова вече също определиха Джонсън за фаворит, но да не забравяме, че почти до края на референдума те залагаха на победа за поддръжниците на оставането в ЕС.
Призракът на разпада
Резултатите от референдума повдигнаха и въпроса дали, след като Обединеното кралство реши да отхвърли властта на Брюксел, отделните негови части няма да поискат да отхвърлят властта на Лондон.
Жителите на Шотландия и Северна Ирландия гласуваха убедително за оставане на Великобритания в ЕС. Един милион и шейсет и шест хиляди шотландци избраха продължаване на европейската интеграция, а само един милион я отхвърлиха.
Според премиера на Шотландия и водачка на Шотландската национална партия Никола Стърджън вотът там ясно е показал, че шотландците виждат бъдещето си като част от Европейския съюз. "Шотландия ясно и категорично гласува да остане част от Европейския съюз, с 62% спрямо 38%", заяви Стърджън.
В Северна Ирландия 440 хиляди избиратели гласуваха за запазване на членството в ЕС, което е близо 56 на сто от подадените гласове, а 349 хиляди гласуваха за "Брексит".
На Северна Ирландия трябва да й бъде позволено да гласува за обединяване с Република Ирландия, след като управляваната от Великобритания провинция гласува за оставане в блока, коментираха от партия "Шин Фейн". "Имаме ситуация, в което северът ще бъде завлечен заради вота в Англия", коментират от партията.
Лидерът на британската Партия за независимост Найджъл Фараж, който бе един от основните инициатори за "Брексит", триумфираше след обявяването на резултатите и видя в тях края на Европейския съюз.
"Слънцето най-накрая изгря над независима Великобритания. Това е победа на обикновените хора срещу големия бизнес – бяха първите думи на Фараж. – Това е началото на края на Европейския съюз. Очаквам много подобни резултати и в други държави като Австрия и дори Италия." Той коментира и какво предстои след историческия вот на Великобритания. "Трябва да изградим една Европа от суверенни държави, от нормални съседи, които да съществуват и да търгуват като независими суверенни нации", добави лидерът на евроскептичната партия. Фараж даде заявка и за властта, след като заяви, че Великобритания има нужда от "Брексит" правителство".
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви по повод референдума, че Европа е била подготвена за подобен развой на събитията. "Искам да уверя всички, че сме готови и за този лош сценарий. От името на всички лидери в ЕС заявявам, че искаме да останем единни, 27 в ЕС. За нас ЕС е рамката на общото ни бъдеще", изтъкна Туск. Сега не е време за истерия, подчерта още той. Не крия, че искахме друг резултат. Давам си пълна сметка за политическата драма в момента. Политическите последици от британското решение не може да се предвидят, посочи Туск, като подчерта, че няма да настъпи правен вакуум до действителното напускане на Великобритания.
Резултатът от референдума бе приет с възторг от евроскептиците из целия континент. "Резултатите във Великобритания показват победа за свободата! Сега и във Франция и останалите държави в Европейския съюз трябва, както предлагам от много години, да се проведат аналогични референдуми", написа в "Туитър" лидерката на френския Нацонален фронт Марин Льо Пен. Данните от Обединеното кралство означават край на Европейския съюз и раждането на една нова Европа, каза партийният й заместник Флориан Филипо и допълни, че референдум за членството на Франция в ЕС трябва да се проведе възможно най-скоро.
Лидерът на холандската Партия на свободата Герт Вилдерс също призова за незабавен вот за членството на страната му в общността.
Накъде след референдума?
Засега Великобритания остава член на ЕС като всички останали, тъй като референдумът официално няма правнообвързващ характер. Пред британското правителство има различни възможности за действие от юридическа гледна точка и това, което то реши, ще бъде продиктувано както от вътрешната политика, така и от действията на Европейския съюз. Франция вече даде да се разбере, че не е склонна да позволи на Острова да се измъкне без щети. В Германия няма единство по въпроса – докато финансовият министър Волфганг Шойбле се застъпва за по-твърд подход, канцлерът Ангела Меркел е по-компромисно настроена.
Независимо от необвързващия характер на референдума, едно е ясно – парламентът няма да посмее да пренебрегне волята на избирателите. Процесът на напускане на ЕС ще започне, след като Великобритания задейства чл.50 от Лисабонския договор, предвиждащ две години за процедурата по "развода", последвани от седем години преходен период. През това време екип, назначен от Европейската комисия, ще преговаря с Лондон от името на 27-те страни членки на съюза.
Независимо дали преговорите ще доведат до подробно споразумение по условията на раздялата, след като изтекат двете години, правото на ЕС престава да важи за Великобритания, освен ако лидерите не решат да удължат срока на преговорите. През цялото време на преговорите европейските закони ще продължат да действат в Обединеното кралство.
Споразумението за детайлите по напускането трябва да се гласува с квалифицирано мнозинство от правителствата и да се одобри от Европейския парламент.
Остава открит въпросът кой и кога ще задейства процедурата по напускане. В обръщението си към медиите по повод оставката си премиерът Камерън заяви, че това трябва да стори неговият наследник, но и че ще остане на поста си до октомври, когато Консервативната партия трябва да избере новия си лидер. Така може да се окаже, че окончателната раздяла между Обединеното кралство и Европа ще настъпи по време на българското председателство на ЕС през втората половина на 2018 година.