Доларът се стяга за търговска война

Trade Wars

Покрай истерията около референдума за британското бъдеще влиянието на надпреварата за Белия дом върху валутните пазари отстъпи временно на втори план. Но това не означава, че валутните експерти не правят анализи и не предлагат сценарии кое как ще се развие при победа на един или друг от кандидатите да наследят Барак Обама. 

"Джей Пи Моргън Чейз" – вторият по големина валутен търговец на планетата, посочва, че независимо кой ще спечели президентските избори в Щатите след пет месеца – Хилъри Клинтън или Донълд Тръмп, растящото напрежение между американците и най-значимите им търговски партньори може да тласне инвеститорите към конкурентните на долара парични единици, евро, йена и други. Стратезите от "Дойче Банк", "Ейч Ес Би Си холдингс" и "Креди Сюис груп" също смятат, че тези валути ще спечелят, ако търговските търкания и политическата несигурност отслабят щатския долар, който по правило се търгува с поне 20% "отбив", когато се водят експортно-импортни битки.

Доларовият индекс на агенция "Блумбърг", който следи дневните котировки на зелените пари спрямо десетте им най-важни валутни съперници, се е повишил с 20% от средата на 2014-а до края на 2015-а. Насърчавали са го заявките на Федералния резерв да започва да качва лихвите в страната. За разлика от партньорите от Европа и Япония, които добавят все нови и нови монетарни стимули. От началото на 2016-а доларовият индекс е поевтинял с 5% заради вялия стопански растеж и насрещните ветрове на световната икономика, които объркват плановете на американските централни банкери за нови лихвени увеличения. Отслабването на зелените пари през тази година контрастира с прогнозите за подема им към еврото и йената, предвещаван от анализаторите, анкетирани от "Блумбърг". А историята показва, че в повечето случаи валутните пазари подават сигнала за "ранно предупреждение" към инвеститорите за нарастващи политически рискове.

Анализаторите на "Джей Пи Моргън" припомнят, че именно международният търговски спор между САЩ и Япония през 1995-а допринесе за 25-процентния срив на долара към йената. Тогава Вашингтон наложи мита в размер до 100% на луксозните японски коли.

Американските пари отслабнаха и когато кандидатът за президентското кресло през 2000-а Джордж Буш обеща на избирателите от Охайо и от Западна Вирджиния да подкрепи местния стоманодобив. Впоследствие той изпълни обещанието си, като обложи с мита вноса на продукта от Европейския съюз. Европа се оплака от могъщия си "брат" пред Световната търговска организация, която отсъди в полза на Стария континент – през юли 2003-а Щатите премахнаха митата до края на същата година, но едва след като доларът бе олекнал с около 30% към еврото – в периода от началото на управлението на Буш до края на търговския спор.

В наши дни вероятният кандидат на републиканците Донълд Тръмп предлага Китай да бъде обявен за валутен манипулатор, а върху китайския износ за Америка да се наложат компенсиращи мита и вносът на американските фирми, изнесли производствени мощности в Мексико, да се облага с 35 процента.

Основният му конкурент от Демократическата партия – Хилъри Клинтън, е по-умерена. Тя обещава да назначи главен търговски прокурор, който да докладва директно на президента; да утрои броя на лицата, изпълняващи наказателните търговски процедури; да вземе сериозни мерки срещу китайските нарушители и да пресече валутните манипулации, ощетяващи американските труженици.

Заявките и на двамата претенденти определено вещаят някакъв вид търговски търкания при следващия президент на Щатите, коментират специалистите на "Джей Пи Моргън Чейз".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст