"Ислямска държава" показа, че е рано да бъде отписвана. В последните дни нейните бойци спряха настъплението както на сирийската правителствена армия, така и на доминираните от кюрдите сили в провинция Рака и дори предприеха контраофанзива. Независимо от това едва ли някой храни илюзията, че джихадистката групировка е напът да обърне хода на войната. Притисната отвсякъде, постоянно губеща територии, "Ислямска държава" може само да отложи края си, но не задълго.
Главната роля в сегашното настъпление срещу Халифата играят САЩ. Още в навечерието му американските военновъздушни сили разхвърляха над Рака листовки, препоръчващи на местното население да напусне града. В Рака бяха съсредоточени различни групировки на въоръжената опозиция, обединени под името Сирийски демократични сили (СДС). Те са в постоянна връзка с американското командване, което им оказва военновъздушна подкрепа.
Когато офанзивата постигне целите си, битката срещу джихадистите ще отстъпи място на друг конфликт – кой от победителите ще контролира "освободените" територии. Вариантите са два – кюрдите, които изнасят основната тежест на борбата срещу Халифата, или шепата обучавани и подпомагани от Пентагона араби, които воюват редом с тях.
В момента най-напрегнатите сражения се водят около Манбидж, град със смесено население и с ключово стратегическо разположение на главния път, свързващ северните части на Сирия с джихадистката столица. В периода на най-големия възход на Халифата именно по него всеки месец преминаваха от Турция хиляди нови джихадисти, готови да воюват в Сирия и Ирак. Но дори и в Манбидж арабите – антиджихадисти, не разполагат с нужните сили, за да бъдат начело на атаката, което съвсем поставя под въпрос способността им да овладеят Рака. От друга страна, все повече се засилват опасенията, че ако бъде овладян от кюрдите, Манбидж ще бъде подложен на етническо прочистване, което ще възпроизведе отново отчуждаването на арабите сунити, довело до зараждането на "Ислямска държава". Затова пък тази ситуация ще позволи на кюрдите да осъществят връзка между контролираните от тях територии в Северна Сирия. И неминуемо ще предизвика гнева на Турция, която от всичко най-малко желае компактна кюрдска територия на юг от границата си.
Според източници на американското военно ведомство, цитирани от "Форин полиси", военният план за превземането на Манбидж предвижда арабите да водят атаката, подкрепяни от кюрдите, след което да отговарят за града. Но последната контраофанзива на джихадистите потвърди съмненията в боеспособността им. Така вероятността кюрдите да поискат нещо повече е съвсем реална. "Всичко сочи, че фактически се установява непрекъсната контролирана от кюрдите територия в Северна Сирия, за чието създаване САЩ имат важна роля", коментира по този повод Арон Щайн от центъра за близкоизточни изследвания "Рафик Харири". Официалните представители на сирийските кюрди също не крият, че целта им е да свържат контролираните от тях анклави. Дали обаче после ще се задоволят само с владеенето на територии, обитавани преимуществено от техни сънародници, или ще пожелаят да поставят под свой контрол и отнасящите се с недоверие към тях араби?
Главната политическа сила на сирийските кюрди – Партията на демократичното единство, която е близка по идеология до забранената в Турция Кюрдска работническа партия, обяви още през март, че в Северна Сирия, наричана от нея "Роджава", установява мултиетническа федерална система. Въпреки това тя беше подложена на критики, че не полага достатъчно усилия да интегрира местното арабско население. Иракските кюрди на Масуд Барзани пък я критикуваха, че се включва в проект, който не е достатъчно кюрдски, и че не бива да се разпростира в области, населени предимно с араби. Подобно мнение се споделя и от много привърженици на Партията на демократичното единство, които предпочитат техните сили да не влизат в Рака и градът да не бъде включван във федерацията "Роджава". Главното им притеснение е, че подобен развой на събитията ще доведе до засилване на напрежението между араби и кюрди с потенциално опасни последици.
Колкото до жителите на самия Рака, представители на местното движение "Избиват Рака тихо", което се противопоставя на "Ислямска държава", свидетелстваха неотдавна, че вероятността градът да бъде превзет от кюрди е накарала много местни жители да се влеят в силите на джихадистите. И докато това свидетелство може да се приема с резерви, главните въпроси остават – ако арабската опозиция не намери сили да овладее контролираните от "Ислямска държава" територии, кой ще го направи и на каква цена?