Отказаха проверка на скандалите в Югозапада

ВСС

Мантрата, че представяното за сърцевина на съдебната реформа разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии ще внесе прелом в управлението на съдебната система, се оказа напълно несъстоятелна. Макар и в отделни колегии, кадровиците творят обичайните резили с привкус на слугинаж и глуха защита на сегашните порядки. Показателно за "старите" навици на "новия" ВСС е поведението му около скандалите в Благоевградския съдебен район, придружени с многобройни данни за нарушения, които съдийската колегия реши да не проверява.  

Решението да не се прави цялостна проверка на Благоевградския районен и на окръжния съд тук беше взето със 7 на 6 гласа. Мнозинството игра за ръководителите им Катя Бельова и Вера Коева, а малцинството – за бившата председателка на районния съд Екатерина Николова. Тон за атака срещу нея даде Галя Георгиева – тръсна пред останалите членове на колегията куп с документи, предоставени й от сегашните ръководства на двете съдилища. Оказа се, че Георгиева е реагирала светкавично в полза на Бельова и Коева, след като видяла в дневния ред за заседанието на съдийската колегия внесеното от Соня Найденова и Калин Калпакчиев тази седмица предложение  – за определяне на временна комисия за извършване на цялостна проверка на изнесените твърдения по време на изслушванията за избор на председател на Окръжен съд гр. Благоевград. 

Сигнали са текли и от двете страни, такива са подавали и редови съдии, но съветът така и не е предприел нещо по тях. Галя Георгиева беше упрекната, че събира документи без решение на колегията и в полза на едната страна, което тя потвърди с категоричното: "Ако има нарушения, то те са в районния съд". За да опровергае тезата на Калпакчиев, че има съпротива срещу установяването на истината в Благоевград, Георгиева заяви, че е поискала одит и проверка. Но вместо от ВСС тя трябвало да бъде извършена от инспектората му. Оценката на Калпакчиев беше, че се прави опит за предотвратяване на проверката и че случаят става емблематичен заради "съмнения за корупционно поведение, което се прикрива съзнателно от ВСС".

Председателят на Върховния административен съд Георги Колев пък отвърна, че проверката изобщо не е нужна, защото не виждал проблеми в Благоевград. Изборът на Бельова за шеф на окръжния съд се превърнал в трибуна за изразяване, чрез което някои преследвали други цели. Последва въпросът, "ако има някакви задкулисни цели, дали няма и други, които яростно се съпротивляват на проверката". "Имам чувството, че говорим по развален телефон. Ако слушаме г-жа Георгиева, ние говорим за проверка на фактите, тя говори само за проверка на районния съд. Вера Коева мобилизирала целия ресурс срещу Николова, събрала е каквото може и Бельова ги е пратила. Ние проверяваме Николова, този, който каже, че има нещо срещу Бельова, е маскара. Елементарна е играта. Подценявате нашата интелигентност и на публиката, за да различим този много семпъл ход", избухна Калпакчиев.

В крайна сметка стана кристалноясно, че възможностите за прикриване на реалната картина са по-големи, ако проверката правят съдебните инспектори и одиторите, отколкото комисия от членове на ВСС. Но и това не беше всичко, защото и проверката на инспектората беше отхвърлена. И дори членове на съвета, който обявиха, че са за такава проверка, гласуваха "против". А Димитър Узунов беше очаквано сред тях – брат му Петър и снаха му Надя Узунови са сред добре поставените кадри на окръжния съд, но въпреки явния конфликт на интереси представляващият съвета не се оттегли от вота.

Същата жалка картина във ВСС наблюдавахме и при избора на Катя Бельова за ръководител на окръжния съд в Благоевград в началото на този месец. Тя получи втори мандат, атакувайки Екатерина Николова, а членовете на съвета така и не изясниха коя от двете е по-виновна за неслучайното разпределение и манипулиране на дела, за нагласени обществени поръчки, за роднински назначения на съдебни служители. Бельова не каза обаче откога Петър Узунов разпределя дела в Гражданско и Търговско отделение на окръжния съд, което мнозина свързват с интереси на Делян Пеевски.

Кандидатката не даде обяснения и какви са мотивите й да наложи за временен председател на районния съд Вера Коева на мястото на Владимир Пензов. При избора му от ВСС по нейно предложение преди месеци Бельова изтъкна вината му за осъдително решение на Съда в Страсбург срещу България по жалба за бавно правосъдие от отвлечена и изнасилена жена. Оказа се обаче, че наказателните съдии от районния съд са се обявили в защита на Пензов, а констатираното от евросъда забавяне на делото е по вина на разследващите органи.

А за седемкратното разпределение на търговско дело, извършвано докато делото се падне на нея, обясни, че ставало въпрос за "демонстрация на разпределение" в рамките на ръководен от неправителствената организация проект. Само дето нейни представители на реализацията му не били поканени. А в края на демонстрацията Бельова си разпределила делото, "за да поеме отговорност". Пак тогава стана ясно, че по многобройните й сигнали с предложения за дисциплинарно преследване срещу Екатерина Николова не са открити нарушения. Както и че Бельова е забавила с години атестацията на Екатерина Николова, за да спъва участието й в конкурси.

Точно по време на конкурса се роди и предложението за цялостна проверка на благоевградските съдилища заради наличието на "институционален спор" между тях. Нищо не успя обаче да спре предизвестения избор на Катя Бельова за втори пореден мандат начело на окръжния съд. Чудейки се с какви аргументи да замаже фактите, мнозинството настоя, че трябвало има избор, "за да се спрат конфликтите на място". А предстои избор на титуляр начело на районния съд, който също ще е "кървав". Както и битките между лобитата във ВСС, които просто се удвоиха в съдийската и прокурорската колегии.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст