Популизмът ликува, анализаторите тръпнат

ФранкфуртЦентралата на ЕЦБ

Николай Ваньов, CFA

Главен експерт Клиенти, Инвестбанк АД

 

Референдумът във Великобритания шокира финансовите пазари. До четвъртък основни анализаторски агенции допускаха едва 23% вероятност Островът да напусне ЕС, а пазарите приемаха оставането за даденост. Ранните часове на петъчната сутрин доведоха паниката на първо място. За международните пазари на държавен дълг това бе положително, тъй като силно нарасналата волатилност на капиталовите и валутните пазари накара инвеститорите панически да търсят сигурността на суверенните книжа.

Очаквано инструментите, които понесоха един от най-големите удари, бяха британските джилтове. Очакванията на анализаторите са, че с оглед на множеството рискове пред икономиката на Острова, които са главно свързани с търговския обмен с ЕС, както и с възможността за съкращаване на немалко работни места след излизането от съюза, "Бенк ъф Инглънд" ще прибегне до намаляване на основната лихва, за да стабилизира икономиката на страната. Джилтовете в най-краткосрочния край на кривата бяха най-печеливши, докато, отчитайки дългосрочните рискове при напускането на Британия, ключовите десетгодишни книжа отбелязаха седмичен спад на търсената от инвеститорите доходност от 5.5 базисни точки – до 1.088 процента.

В еврозоната инвеститори и анализатори тепърва ще трябва да оценят пълния мащаб на щетите от британското напускане. Популизмът като политическо течение, изглежда, набира сила в редица страни от Германия, през Испания до Унгария, като това означава на първо място сериозно повишение на рисковете за европейската икономика. На този фон книжата на страните от ядрото на еврозоната изглеждат изключително привлекателни за инвеститорите, още повече че очакванията са за допълнителна реакция от ЕЦБ. Немските десетгодишни бундове отбелязваха рекорд след рекорд в петък, като след лека корекция десетгодишната им доходност приключи седмицата при нива от -0.078% и понижение от 8 базисни точки. Доходността при сходните по матуритет френски ДЦК достигна 0.349% при седмичен спад от 7.7. базисни точки.

В периферията на еврозоната ефектът от британското напускане бе силно усетен. С оглед набиращите сила популистки партии в южноевропейските страни, като например движението Подемос в Испания, която ще гласува на парламентарни избори в неделя, анализаторите не очакват добри времена за икономиките на тези дългово-затруднени страни. Спредът между десетгодишните испански и немски ДЦК достигна равнища отпреди обявяването на програмата за количествени улеснения на ЕЦБ, докато десетгодишните иберийски ДЦК се търгуваха при търсена доходност до падежа от 1.59%, формираща седмичен ръст от 3.9 базисни точки. Повишението при италианските книжа със сходен срок до падежа се равняваше на 0.4 базисни точки – до 1.514 процента.

Американските трежърита направиха едно от най-силните си движения в историята в петък след обявяването на резултатите от британския референдум. Трежъритата бяха силно търсено убежище от инвеститорите, като десетгодишната им доходност приключи седмицата при понижение от 7.3 базисни точки – до 1.536 процента.

 

Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст