"Не виждам симптоми за разпадането на ЕС", такова е мнениетона лидера на НФСБ Валери Симеонов, цитиран от bTV.
По повод референдума във Великобритания и първоначалните резултати от него, според които гражданите на Обединеното кралство са гласували „за” напускане на ЕС, той коментира, че най-вероятно ще има финансови затруднения за Съюза от това. Но призова да се изчака окончателния резултат от вота.
„Между излизането на Великобритания и разпадането на ЕС има много, много време и междинни етапи и не е сигурно, че ще стане въобще”, заяви Симеонов. И допълни, че това са естествени политически процеси и драма няма.
„Те винаги са били малко в периферията. Запазиха си паричната единица, винаги са имали собствено мнение по повечето въпроси, включително за бежанците”, отбеляза Симеонов. Той каза, че в резултатите от референдума вижда възход на приоритетите на националните идеи и на патриотизма. “Не всички държави са били в ЕС. И ние не сме били, няма драма в това да не са в Европейския съюз, но могат да си запазят отношенията, които да продължат облекчаването на движението между тях на хора и стоки”, коментира още Симеонов.
Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов пък смята, че федералният и мултикултурален модел, който са се опитвали да налагат на Европа, е катастрофирал.
„Това, което става във Великобритания, би трябвало да бъде мощен стимул за ЕС, т.е. връщането му в принципите, заради които той беше създаден – Европа на националните държави и на икономическото сътрудничество”, посочи в кулоарите на парламента Каракачанов.
Според него България има своето място в Европейския съюз, но той трябва да се реформира. „Това е изводът. Европейският съюз, по начина по който функционира, няма бъдеще”, заяви Каракачанов. На въпрос дали е възможно въпросът за референдум, относно членство в ЕС, да бъде повдигнат и в България, той отговори: „България няма тези проблеми, каквито има Великобритания. България има повече ползи от ЕС, отколкото търпи загуби. Друг е проблемът, че българските правителства, които управляваха от 2007 година насам, не могат да се възползват пълноценно от възможностите”.
Той смята, че тъй като Великобритания е третата икономика в Европейския съюз и петата икономика в света. Излизането ѝ от ЕС ще бъде удар върху икономиката на всички останали държави членки. "20 години в Европа се говори, че този ЕС по начина, по който се ръководи, няма да излезе на добър край. Не е нормално едни чиновници, които никой никъде не е избирал за нищо, да имат толкова власт над националните държави и да определят съдбата на цели държави и на цели отрасли в икономиката. Това, което видяхме беше английското „не”. ЕС не може да продължи да съществува по този начин”, посочи Каракачанов.
Той разкритикува работата на администрацията на Съюза. „Погледнете бюрокрацията в Брюксел. Това са хора, които никой никъде не е избирал – скъпо платени чиновници, които мислят, че са богове. Нека да погледнем Европейската комисия. Кой тези хора ги е избирал някъде за нещо? Някой от тези хора бил ли е национален лидер в своята страна?, попита Каракачанов. Според него ЕС трябва да бъде единствено икономически съюз и да уважава суверенитета на националните държави. „Ако се опита да продължи по този начин, ще има и други страни, които ще го напуснат. Вижте ефекта във Франция – там започна да се говори за референдум”, обясни още Каракачанов.