Брексит ще доведе до негативни ефекти, както за Европейският съюз като цяло, така и за британските граждани, така и за нас. Това заяви в ефира на Би Ти Ви бившият премиер Пламен Орешарски. Като пряк негативен ефект върху България, той определи по-малкото финансови средства от ЕС, които ще получаваме, тъй като в последните години страната ни е станала силно зависима от финансовия поток на европейските фондове.
Той подчерта, че нямаме кой знае какъв стокообмен с Обединеното кралство, макар и преките чужди инвестиции да са на пето място по големина. За сега много въпроси не са ясни. Ще излезе ли Великобритания? Какви условия ще договори с Европейската комисия и европейския съюз, както и при какви условия българите ще продължат да работят там.
Бившият премиер видя проблем при бюджетирането на самия европейски съюз, тъй като в момента Великобритания е четвъртия по големина донор за ЕС, след Германия, Франция и Италия. Според него ще трябва да се въведат рестрикции в самия бюджет на съюза, тъй като другия по-нереалистичен вариант е останалите 27 страни членки да се наложи да довнасят в бюджета на ЕС, което би довело до нова вълна на евроскептицизъм.
България трябва да спре модела на провежданата сега дългова политика. Нашият дълг е много нисък спрямо останалите страни от ЕС, но от 14% дълг към БВП през 2009 г., днес този процент е 29 на сто, тоест за кратко време ние сме увеличили доста този процент, което в литературата се обозначава като дългова спирала.
По отношение на влиянието на "Брексит" върху банките, Орешарски заяви, че "трябва да се следят действията на ЕЦБ, ФЕД и Банк ъф Ингланд. За сега те вземат необходимите мерки да не се влоши ситуацията, но още известно време ще има хаос на финансовите пазари, визирайки моментната девалвация на паунда. При всички случаи Англия ще загуби добрата си позиция като международен финансов център".
"При всички случаи България трябва да се подготви за преговори с Великобритания и да защитим нашия интерес", заключи Пламен Орешарски.