Валери Симеонов: Редно е да има патриотичен кандидат-президент

Парламент - Бюджет 2016 Валери Симеонов

Редно да има патриотична кандидатпрезидентска двойка. Това каза интервю за "БАНКЕРЪ" лидерът на НФСБ Валери Симеонов.

Ето какво още обясни той:

В последно време ВМРО, НФСБ и „Атака“ демонстрират желание за единодействие и обединяване на патриотично настроения електорат за една по-голяма цел – президентските избори. Как успяхте лидерите на трите партии да преглътнете егото си и по-специално Вие и Волен Сидеров, след като не сте си говорили от седем години?

– Ами, преодоляхме го. Аз лично предложих да не се връщаме към миналото, защото то ще бъде непреодолима пречка. И просто го загърбихме. От гледна точка на това дали може да се говори по важните за България въпроси, вече решихме, че можем. Седнахме и говорихме, нито дума за миналото.

Само предстоящите президентски избори ли ви събраха?

– Да, естествено, че това е причината. Поканата на Волен Сидеров беше за обсъждане на евентуални кандидатури за президентските избори.

А възможно ли е това сътрудничество да продължи и след тях?

– В момента няма никакво сътрудничество. Има само един разговор.

Красимир Каракачанов вариант ли е?

– Не сме обсъждали още имена.

Кога патриотите ще обявят кандидатурата си за президент, тъй като времето напредва?

– Времето може да напредва, но аз специално не се чувствам притеснен. Защо трябва по-рано да си обявим кандидатурата? Ако става дума за популярни лица, както споменавате в случая за Каракачанов, какво има да му популяризираме? Каракачанов е в политиката от началото на 90-те години. Има ли нужда според Вас? Ако се издигне някое друго лице, което е известно със своята патриотична дейност, примерно Божидар Димитров, има ли нужда от някаква предварителна кампания? Нужно е кампанията да се започне по-рано, ако се издигне кандидатурата на сравнително неизвестен човек. Във Великобритания кампаниите са по една седмица.

Докъде би могла да стигне патриотичната кандидатпрезидентска двойка?

– Не знам докъде би могла да стигне, но мисля, че е редно да има такава. Много често поведението на българския избирател е непредвидимо.

Ако не стигне до балотаж, кого ще подкрепят патриотите на втория тур? Кандидат на ваш партньор в управленската коалиция или личност, без значение коя политическа сила я е издигнала?

– Ще постъпим така, както би било най-добре за България от наша гледна точка. Няма да гледаме кой е по-красив, по-умен, по-образован, а кой е по-полезен. А когато вземаш такова решение, няма как да не държиш сметка и за това какви са неговите възможности от гледна точка на издигащата го партия. В крайна сметка глобалният въпрос е с какво можем да помогнем за изваждането на България от незавидното й положение в момента. Нито личността е важна, нито партията, но двете заедно в комбинация ще определят нашата подкрепа. Ние не сме участвали в кампанията за 43-ото Народно събрание, за да подкрепяме ГЕРБ. Не споделяме голяма част от идеологията на ГЕРБ и в момента.

Да, но ви нарекоха „патерица“ на ГЕРБ, като подкрепихте правителството.

– Могат да ни нарекат както си искат, но това не е така. По-сериозна опозиция на ГЕРБ от Патриотичния фронт аз не виждам в това Народно събрание. Няма такава. БСП не е сериозна опозиция, а по принцип. Когато оспорваш и отхвърляш предложения без аргументи, ей-така, за да изглеждаш опозиционен, това не те прави опозиция. Когато обаче поставиш така нещата, че определени закони да не минат и започнат да се съобразяват с тебе, вече е друго.

Но от средата на декември и ДСБ е опозиция.

– Пак казвам – опозицията в това Народно събрание е ялова, за съжаление. И това е така, защото в групата на подкрепящите управлението партии има сериозна вътрешна опозиция. Нещата се решават още на ниво Председателски съвет, Съвет за развитие и т. н. Още там поставяме въпросите, решаваме ги. Ние казваме с кое не сме съгласни, кое няма да подкрепим, кое ще гласуваме независимо дали това се харесва на управляващата коалиция ГЕРБ – Реформаторски блок. И съответно в зала правим това, което сме казали. И това според мен е много здравословно – че има противоречия вътре в самото управление, които водят до избягването на грешни решения. И когато по този начин изземеш функциите на опозицията, естествено, че тя може да бъде само слаба опозиция.  

Цялото интервю четете в последния брой на в. "БАНКЕРЪ"

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст