Дружества

"ЧЕЗ Електро" отхвърли предложение за дивидент

Мажоритарният собственик на "ЧЕЗ Електро България" АД е отхвърлил предложение за разпределяне на брутен дивидент от 500 лв. на акция от печалбата за 2015 година. Направено е от ПОК "Съгласие" чрез един от управляваните от нея пенсионни фондове.

Чешката CEZ s.a., която контролира 67% от акциите с право на глас на дружеството, е гласувала против плащането на дивидент. Останалите 33% са собственост на различни миноритарни акционери, сред които са УПФ "Съгласие", ППФ "Съгласие" и ДПФ "Съгласие" – всеки с по 4.98 процента. Централна кооперативна банка държи 9.92%, други фирми притежават 6.78%, а физически лица държат 1.36% от книжата.

Цялата печалба за 2015 г. е оставена във фонд  "Неразпределена печалба". Консервативният подход към печалбата от фирмата обясняват със задълженията й и трудностите при събирането на някои вземания от клиенти, както и заради непредвидимата регулаторна среда.

Компанията снабдява с електроенергия над 2 млн. крайни потребители, присъединени към електроразпределителната мрежа в Западна България, в това число и София.

"ЧЕЗ Електро България" АД не е плащало дивидент за цялата си история си като публично дружество. Такъв даваше другото дружество в групата  – "ЧЕЗ Разпределение България" АД, което разпредели по 250 лв. за акция от печалбата си за 2013 година.

Компанията майка в Прага не пожела да участва в покупката на миноритарните държавни дялове – в двете си електроразпределителни дружества в България тя продължава да държи по 67% от книжата с право на глас.

 

"Енерго-Про Продажби" плаща по 20.05 лв.

Мениджърите на "Енерго-Про Продажби" АД (бивша Е.ОН) предлагат да се разпредели брутен дивидент от по 20.05 лв. на акция. Ще се използва цялата печалба за 2015 г. от 9 313 970 лв. и още 20 781 080 лв. от неразпределената печалба от минали години. Ако акционерите одобрят предложението, в джобовете им ще се прелеят общо 30.1 млн. лева.

"Енерго-про продажби" си тръгна от борсата през юни миналата година, когато мажоритарният собственик на компанията изкупи достатъчно акции, за да я отпише от публичния регистър, воден от Комисията за финансов надзор.

Фирмата снабдява с ел. енергия около 1.1 млн. битови и корпоративни клиенти в Североизточна България.

Свалянето на ЕРП-та на "Енерго про" и EVN от борсата донесе доста разочарования за играчите, тъй като те таяха надежда, че тези акции ще възстановят търговията на фондовия пазар. Листването им обаче така и не предизвика интерес от чужбина, а несигурната регулаторна среда в сектора го направи неатрактивен и за портфейлни инвестиции.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст