БДЦ няма да иска оставка на правителството

Красимира Ковачка

За да се случат промяната и реформите, които започнаха в съдебната система, в здравеопазването и пенсионната реформа, част от която вече се случи с приемането на закона, ние смятаме, че е необходимо да има стабилност. Затова си избрахме тази позиция, без да имаме някакви договорки и без да сключваме някакви споразумения за участие в управлението. Това заяви в интервю за "БАНКЕРЪ" д-р Красимира Ковачка, съпредседател на парламентарната група "Български демократичен център – Народен съюз".

Още от интервюто:

Г-жо Ковачка, зае ли, макар и неофициално, вашата парламентарна група мястото в управленската коалиция на напусналата АБВ?

– БДЦ не е заемала никога нечие друго място, а винаги си е тежала на своето. От първия ден в Народното събрание партия БДЦ е конструктивна опозиция, колкото и банално да звучи вече това. Дори и от тази позиция за нас приоритет е стабилността на страната, защото ние искаме промяна. До този момент от политическа партия БДЦ нямаме назначени хора в изпълнителната власт, не сме искали такива, не сме материализирали дейността си с това, че подкрепяме определени решения на правителството. И затова си позволявам да кажа, че така ще бъде до края на това Народно събрание. Нашата политика ще е последователна, стъпка по стъпка, като, разбира се, имаме и позиции, в които се въздържаме, или сме против там, където не съвпадат с нашата програма и където има проблеми с настъпващите реформи. Такива различия имаме например при вида, в който се провежда здравната реформа.

Тоест това означава, че ГЕРБ няма да може винаги да разчита на вашите гласове. Подкрепата ви безусловна ли е?

– Нашата подкрепа е за политики, за които сме сигурни, че са важни за националните интереси и които действително е необходимо да станат в определените сектори. Парламентарната ни група се състои предимно от експерти в различни области, хората ни не са изтъкнати политици от няколко Народни събрания, така че, пак казвам – ние ще подкрепяме стабилността на страната. На фона на всичко това, което се случва не само в България, но и в Европа, в света, продължавам да мисля, че стабилността е важна и това ще е едни от приоритетите, според мен, и на управляващите.

Вие казахте, че още от началото БДЦ е конструктивна опозиция, но БСП ви поканиха на среща, видяхте се и отказахте общи действия с тях?

– Да, направихме среща с колегите от БСП. С тях разговаряхме, че можем да си сътрудничим по определени законопроекти, особено в областта на здравеопазването, социалната политика, където под отделни техни законопроекти ние сме се подписали. Дори част от здравната реформа, която беше дадена на Конституционния съд и той я спря, при Закона за здравното осигуряване, за основния и допълнителния пакет ние сме подкрепили техните искания. Така че ще подкрепяме определени законопроекти, както и ще им предложим наши законопроекти, които се отнасят до общинските болници и ще поискаме подкрепата на БСП. Но категорично няма да се подписваме под декларации за оставка на правителството и за предсрочни избори, поне на този етап.

Неотдавна вашата парламентарна група почти се разпадна. Какво ви разделя толкова силно, че да се стигне до този катаклизъм?

– Проблемите в групата бяха преекспонирани от някои медии. Ние не сме имали някакви сериозни противостояния. Много от законите, които се приеха, ние сме ги гласували заедно с колегите от Народен съюз – например промените в конституцията. Но проблемът възникна от вътрешното преразпределение в комисиите, след като вече се създаде Народен съюз. Той е нов политически субект, тъй като в него е Земеделският народен съюз, а в него се вляха политическа партия БАСТА и Движението за развитие на България. Явно е, че при наличието на две политически партии ние, освен че имаме общи позиции, имаме и доста различия в политиките, които водим. Това наложи да променим името на парламентарната група, за да може всеки да отговори на своята идентичност. Ние предложихме да преразпределим вътрешно в групата и основните позиции по квотите, които Народното събрание ни е дало. Оказа се, че в Народен съюз има председател на комисията по европроекти г-н Светлин Танчев, председател на комисията за българите в чужбина г-н Румен Йончев и заместник-председател на парламента г-н Явор Хайтов. При все че практически Народен съюз са пет човека, а ние, БДЦ, сме осем и колегата Мартин Иванов, който е от ББЦ. Разбира се, пожелахме да направим промени, за да можем да участваме като равноправни всички народни представители по-активно в дейността на Народното събрание. Защото, за да можеш да работиш, ти е нужна комисията, експертизата освен работата в пленарната зала. Това създаде известни противоречия. Мисля, че всичко можеше да го решим и по-спокойно. За голямо съжаление в този момент аз не бях тук, бях командировка в Хърватия. Но след няколко разговора с колегите ние се разбрахме. Едно председателско място в комисия получи БДЦ – за българите в чужбина, което се зае от г-н Стефан Кенов. Преразпределихме вътрешно комисиите, което не беше никаква драма. И в момента в групата няма проблем.

Защо точно тази комисия взехте от Народен съюз?

– Знаете, че при гласуването на промените в Изборния кодекс имаше проблеми и различни становища на българите в чужбина. Ние искахме мястото на председателя на съответната комисия, искахме по-голяма прозрачност. И това не сме го правили само за да се заеме един или друг пост, а за да има по-голяма ефективност на работата. Не е нормално да имаме такава комисия, председателството да е наше, а да нямаме официална позиция или тя да се промени два пъти – един път за ветото на президента, след това срещу и да гласуваме обратно. По някакъв начин тази бърза смяна на мнението създава една несигурност и проличават други интереси, което на мен и на хората от БДЦ не ни допадна. Затова поискахме преразпределение на комисиите.

Има ли разделение и по линията “Първанов – Борисов” в парламентарната ви група. Вашите колеги от Народен съюз се срещаха с АБВ, говори се за общ съюз с тях. БДЦ пък твърдо подкрепя кабинета.

– Г-н Първанов е канил и БДЦ, и Народен съюз на всички форуми, които той организира по повод на президентските избори. Аз лично съм присъствала два пъти на кръгли маси. Тези форуми не са били ангажиращи, те са общи за качествата на президента, как да се проведат изборите, колко време да е кампанията. Политическа партия БДЦ не е сключвала споразумение с АБВ и не е канена за такова нещо. Не мога да говоря от името на колегите от Народен съюз, но те имат други взаимоотношения с АБВ.

Цялото интервю четете в последния брой на в. "БАНКЕРЪ"

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст