Плевнелиев: Фрагментацията на Европа не е в интерес на гражданите

Росен Плевнелиев и Криста Марквалдер

Не трябва да се позволява на крайните популистки и на националистическите послания да печелят почва. Фрагментацията на Европа не е в интерес нито на европейските държави, нито на гражданите. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на среща с председателя на Националния съвет на парламента на Конфедерация Швейцария, Криста Марквалдер, която е на официално посещение в България. През 2016 г. се отбелязва и 100-годишнината  от началото на дипломатическите отношения между двете държави.

Президентът Плевнелиев благодари за подкрепата на Швейцария за приемането на страната ни в Шенгенското пространство и отново призова за споделена отговорност и общи действия за справяне със засиления миграционен натиск към Европа. „Европейските държави не могат да решат този въпрос като си прехвърлят отговорността, заедно с транспортирането на мигрантите до границите на своите съседи“, заяви Росен Плевнелиев. Държавният глава беше категоричен, че ЕС трябва да разграничава хората, които бягат от военните конфликти, за да спасят живота си, от икономическите имигранти. 

България се надява на успешното сключване на Споразумение по институционалните въпроси между ЕС и Швейцария, което ще даде обща рамка за цялостните взаимни отношения. В същото време президентът подчерта значението на Споразумението за свободно движение на хора, което въплъщава един от фундаменталните принципи на ЕС и е в основата на Вътрешния пазар на Съюза.

Привличането на нови швейцарски инвестиции в българската икономика и увеличаването на икономическия обмен са приоритет за България, подчерта още на срещата президентът Плевнелиев. През последните двадесет години преките чуждестранни инвестиции от Швейцария у нас надхвърлят 1.7 млрд. евро, което нарежда страната на трето място по този показател. Все повече швейцарски компании проявяват интерес към инвестиции в България, а в последните години бяха проведени редица съвместни икономически форуми и двустранни посещения на високо равнище, които издигат отношенията между двете държави на ново ниво. Като особено перспективни сфери в двустранното икономическо партньорство бяха посочени машиностроенето, автомобилната индустрия, електрониката, производството на храни, както и секторите на информационните и комуникационни технологии и аутсорсинга. От 1 юни 2016 г. швейцарският трудов пазар беше отворен за български граждани и по думите на президента това също ще стимулира двустранния икономически обмен.

Криста Марквалдер потвърди желанието на Швейцария за задълбочаване  на търговско-икономическите отношения с България и открои провежданата от страната ни политика на финансова дисциплина. „Това допринася за запазване на стабилността на инвестиционната среда и увеличава  конкурентноспособната на България“, подчерта тя. Криста Марквалдер отбеляза и сътрудничеството на българските и швейцарските институции в сферата на правосъдието и борбата с корупцията, което е от особено важно значение за Швейцария и трябва да продължи.

По време на срещата държавният глава благодари за предоставянето на швейцарската експертиза за въвеждане на дуалното обучение у нас, като „инструмент с дългосрочен ефект за намаляване на младежката безработица“. „Дуалната система на образование и обучение ще подпомогне създаването на специалисти, които ще отговарят на потребностите на реалната икономика и това ще бъде ясен знак към инвеститорите“, добави още президентът Росен Плевнелиев. През април 2015 г. в София беше подписано двустранно споразумение за създаването на Тематичен фонд за въвеждане на принципите на дуалното обучение в българската образователна система”, който получи финансова подкрепа от 3,5 млн. швейцарски франка.

Премиерът Бойко Борисов също се срещна с Марквалдер

Министър-председателят и председателят на Националния съвет на парламента на Конфедерация Швейцария обсъдиха възможностите за задълбочаване на търговско-икономическото сътрудничество и привличането на нови инвестиции.

Борисов посочи, че страната ни е добро място за развиване на бизнес и променената през последните години икономическа и финансова среда, която гарантира стабилност за коректните инвеститори, се оценява положително и от представителите на международния политически елит, и на бизнес организациите, включително чуждестранни, с които е разговарял. Премиерът изтъкна, че това е резултат от стабилизирането на публичните финанси, но и от принципната позиция на правителството и правоприлагащите органи за борба със сивия сектор и нелоялната конкуренция.

„Имаме много добро партньорство и не случайно Швейцария е на трето място сред чуждестранните инвеститори в България. Съществуват обаче още възможности”, каза Борисов като посочи, че е запознат с интересите на швейцарския малък и среден бизнес за реализиране на проекти в сферата на транспорта, индустрията, услугите, екологията. Той обърна внимание и на големите възможности, които предлага българския туристически сектор.

Бойко Борисов отбеляза, че страната ни е пример за правилно усвояване на средства от еврофондовете и е от държавите, в които благодарение на кохезионната политика хората усещат членството в Европейския съюз. По думите му, Българо-швейцарската програма за сътрудничество, която е част от кохезионната политика, има голям принос за намаляване на социалните и икономическите различия между страната ни и останалите държави-членки. „Благодарение на предоставяните от Швейцария финансови средства – 76 млн. шв. франка, реализирахме редица проекти в приоритетни за нас области като сигурност и стабилност, участие на гражданското общество, социално включване на малцинства и уязвими групи, околна среда и инфраструктура, институционални партньорства, научни изследвания”, коментира Борисов. Той изтъкна значението на последния проект, който се изпълнява по програмата – за дуално обучение. „Този проект е от изключителна важност за България, тъй като ще действа като мярка за борба с младежката безработица и гарантира на бизнеса квалифицирани кадри“, каза Борисов.

Българският министър-председател оцени положително решението швейцарското правителство да премахне ограниченията на пазара на труда за български и румънски граждани от 1 юни и посочи, че то е напълно в духа на европейските ценности и правото на свободно движение.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст