Бонуси по взаимна изгода

Всяко поощрение, най-вече парично, е добре дошло и топли душата и на работника, и на мениджъра. От друга страна, заплатите на началниците винаги са пикантна тема за обсъждания и коментари.

Публичните дружества вече се отчетоха за дейността си пред общите събрания на акционерите си, направиха и прогнози за развитието си. Определиха и възнагражденията на мениджърите. В сумата на някои бе внесена поредната корекция, която ще ги поощрява. Собствениците на компаниите оцениха и представянето на мениджърите между общите събрания. И – къде доволни, къде не – за някои това се изрази в увеличение на заплатата. А възнагражденията на други бяха застопорени на старите им нива.

Директорите в някои компании усетиха по-чувствително как наедряват портфейлите им. И то буквално – и заради повишени възнаграждения, и от получени дивиденти, и от допълнителни плащания (бонус) за решени бизнес задачи. 

"Биовет"

си спести дивидента за миналата година, въпреки че числата показват увеличение на произведените и продадени ветеринарномедицински продукти, каквито бяха и прогнозите на мениджмънта. А фирмата е направила през периода и нови инвестиции. Финансовият й резултат обаче е по-нисък в сравнение с този от 2014-а. Така политиката по отношение на печалбата се запазва. И през 2014 г. също не беше изплатен дивидент.  

Но пък акционерите, без грам съмнение, одобриха предложеното разпределение на финансовия резултат за 2015-а. То донесе допълнително 500 000 лв. за председателя на надзорния съвет на компанията, т.е. Кирил Домусчиев. Той получи такава сума и през 2014 година. 

С 10% от печалбата (1 080 140 лв.) бе попълнен фонд "Резервен" на дружеството, а останалите 9 221 263 лв. влязоха в перо "Други резерви". 

И останалите мениджъри нямат причина да са недоволни. Акционерите не промениха размера на възнаграждението им. До следващото редовно общо събрание през 2017 г. всеки от петимата членове на управителния съвет ще получава по 9500 лв. месечно. Председателят на надзора ще взема по 10 хил. лв., а другите двама членове – по 2200 лева. Според счетоводния отчет дружеството разполага със солиден паричен ресурс от 6.881 млн. лева. С него ще може да посрещне подобни разходи без проблем. 

Мажоритарният дял от 82.36% от акциите с право на глас държи "Хювефарма" АД, собственост на Кирил Домусчиев. Другите книжа са притежание на миноритарни акционери.

В бизнес плана за тази година се предвиждат инвестиции за разширяване на асортиментната листа на "Биовет", както и внедряване на нови технологии.

Някои от компаниите у нас се отчетоха с пореден дивидент към акционерите си, а не пропуснаха да дадат и бонус на мениджърите, които са донесли добрите финансови резултати. Така направиха в

"Стара планина холд"

Бившият приватизационен фонд раздава рекорден дивидент през 2016-а в общ размер на 4 269 392 лева. Брутната сума е 0.206 лв. на акция, а нетната (след приспадане на 5% данък): 0.195666 лв. за един брой. Към края на декември миналата година холдингът има 22 814 акционери, от които 80 са фирми. Общо 22.8% от капитала е притежание на чуждестранни инвеститори.

Приходите на холдинга растат, а формираната нетна печалба за 2015 г. е в размер на 4.734 млн. лв. – най-високата през последните десет години. През миналата година компанията запазва присъствието си на основните си пазари. Изключение направи руският заради негативния ефект от санкциите срещу Русия – той за жалост се задълбочи.

Акционерите не пропуснаха да поощрят и директорите на дружеството – Евгени Узунов – председател на борда, Васил Велев – изпълнителен директор, "Финанс Инвест" ООД – Пловдив и Стефан Николов. Сума, представляваща по 2% от печалбата за 2015 г., или 94 680 лв., е бонусът (под формата на тантиеми) за всеки член на съвета на директорите. 

За тази година са предвидени инвестиции в предприятията от групата.Те ще се използват за въвеждането на нови продукти и за повишаване на производителността.

Общото събрание на

"Софарма"

зарадва акционерите си с брутен дивидент по 0.07 лв. на акция за 2015-а. Традицията бе прекъсната единствено през 2014 г. заради трудностите в Украйна и Русия, които се отразиха върху финансовите резултати на фармацевтичната компания. Общо подлежащата на разпределение сума е 25 846 056 лв. (25 353 857 лв. печалба, реализирана през 2015 г., и още 492 199.42 лв. неразпределена печалба от минали периоди). Останалите след изплащането на дивидента пари ще бъдат записани като допълнителен резерв на дружеството. Тъй като то купува и продава собствени акции (в момента 3.87%, по които не се плаща дивидент), точната сума за изплащане ще бъде определена въз основа на предоставен от "Централен депозитар" списък на акционерите, имащи това право.

Тези, които са допринесли за този резултат, също не са забравени. Основните акционери към края на март тази година – "Донев инвестмънтс холдинг" АД (24.73%), "Тeлекомплект инвест" АД (20.07%), "Ромфарм компани" ООД (18.04%), решиха постоянното месечно възнаграждение на членовете на съвета на директорите и изпълнителния директор да остане непроменено до следващото общо събрание.

Но заедно с това, съгласно устава, на изпълнителния директор Огнян Донев ще бъде изплатено допълнително възнаграждение в размер на 1% от размера на печалбата за 2015 г. (според одитирания годишен финансов отчет). Акционерите гласуваха и 2% от печалбата да бъдат разпределени между висшия мениджърски екип на дружеството като допълнително възнаграждение (тантиеми). От това решение пък ще се възползват другите членове на борда: Весела Стоева, Огнян Палавеев, Александър Чаушев и Андрей Брешков. Само за работата си като директори на фармацевтичната фирма петимата са получили общо за миналата година 1.154 млн. лева.

Палавеев и Чаушев, които имат акции в "Софарма", както и Огнян Донев, като собственик на акционера "Донев инвестмънтс холдинг", ще допълнят доходите си и с пари от разпределения дивидент.

"Хидравлични елементи и системи"

определи 3 638 751 лв. да бъдат изплатени като дивиденти. Нетната печалба за 2015 г. е 4.084 млн. лева. В този случай всеки акционер ще получи по 0.20 лв. брутен дивидент. За притежателите на книжа на "ХЕС" той е деветнайсети поред. За 2014 г. дивидентът беше в размер на 0.16 лв. на акция. И приходите от основната дейност, и печалбата на дружеството са по-високи на годишна база. Ескалацията на взаимните санкции между ЕС и Русия продължава обаче да влияе с обратен знак, което представлява и риск за бизнеса .

Най-голям акционер в предприятието е "Стара планина холд" АД, притежаващ 64.53% от уставния капитал. Той ще вземе и лъвския дял от дивидента. Доволен от свършената от директорите на ямболската фирма работа мажоритарният собственик гласува на всеки член на съвета на директорите по 2.5% от печалбата, която те ще получат под формата на тантиеми.

От този бонус ще се възползват "Лома" ЕООД – София, председател на борда и представлявано от Евгений Узунов, "Велев Инвест" ООД – София, изпълнителен директор, представлявано от Васил Велев, и "Мая-Пл" ООД – Пловдив, член, с представител Спас Видев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст