Рисковете пред икономиката са недооценени в средносрочна бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. и пролетната макроикономическа прогноза за 2016 г., изготвени от Министерството на финансите. Това стана ясно от становището на експертите от Фискалния съвет на България, оповестено на брифинг-отчет днес.
Като най-сериозни рискове пред икономиката от Фискалния съвет посочиха забавянето на икономиките на развиващите се страни от Азия и Южна Америка, промените в цените на горивата, както и политическите и военните конфликти. В зависимост от различните сценарии растежът на икономиката ще варира между 1.8 и 2.5%, коментираха икономистите.
„Липсват задълбочени анализи, подкрепящи прогнозата във всичките й параметри. Като се започне от данъчни, разходни политики и политика на бюджетното салдо“, това каза Любомир Дацов, член на Фискалния съвет във връзка със средносрочната прогноза.
Той посочи, че документът не изпълнява ролята си на стратегически документ за средносрочно планиране. При анализите на пролетните и есенните макроикономиюески политики през годините били открити значителни разлики. Липсвала и информация за секторните политики и финансовата им обвързаност.
При оценка на макроикономически показатели от 2010 г. спрямо 2016 г. например имало разлика от 1600%.
„Това говори за недостатъчна устойчивост на тези прогнози“, заключи Дацов.
Фискалният съвет беше създаден със специален закон заради изискване на Европейския съюз през април миналата година. В края на 2015 г. беше избран съставът му.