Несигурността около оттеглянето на Великобритания от ЕС вероятно ще се отрази на икономическия растеж и ще отслаби държавните финанси. Въпреки това, Обединеното кралство запазва значителната си издръжливост, включително по отношение на голямата си икономика и солидната институционална сила, допълва агенцията, показва последен доклад на рейтинговата агенция "Мудис".
Според доклада, кредитоспособността на Великобритания се намира под натиск след решението на страната да напусне Европейския съюз.
„Икономиката ще се забави значително в краткосрочен план, а средносрочните перспективи за растежа могат да се окажат значително по-слаби, ако Великобритания не успее да постигне нов търговски режим с ЕС, който да ѝ позволява сравнително добър достъп до единния европейски пазар. С оглед на сложността и пълния размер на решенията за икономическата политика през следващите години, институции във Великобритания ще бъдат подложени на сериозен тест“, посочи Катрин Мюлбронер, старши вицепрезидент на "Мудис", цитирана от БНР.
Прогнозата е за растеж на реалния БВП на Великобритания с 1,5% през тази и с близо 1,0% през 2017-а година. Тя също така отбеляза, че рисковете за тези прогнози са категорично в посока надолу, като има реална възможност за много по-нисък темп на растеж през следващата година.
"Мудис" очаква разхлабване на фискалната политика за тази и следващата година в сравнение с по-ранните прогнози за продължаване на фискалните ограничения. Бюджетният дефицит на Великобритания вероятно ще остане по-висок от очакванията преди Brexit за дефицит в размер на 3,6% от БВП през 2016 година и от 3,5% през 2017 година.