ЕК представи предложенията си за намаляване емисиите парникови газове

парникови газове

Европейската комисия (ЕК) представи днес своите предложения за разпределяне на квотите за държавите членки с цел намаляване на емисиите на парникови газове в ЕС до 2030 г. Те ще бъдат разпределяни между държавите в зависимост от нивото на брутния им вътрешен продукт, съобщиха от AFP.

Основната цел, поставена от ЕК е до 2030 г. е вредните емисии парникови газове да бъдат намалени с до 40%, в сравнение с нивата от 2005 г., като страните членки следва да допринасят за постигането на ангажимента на Европейския съюз в рамките на споразумението от Париж (постигнато през декември), за подобряване на климата. Предложенията се отнасят до сектори, които не са обхванати от европейския пазар, като строителството, селското стопанство, управлението на отпадъците и транспорт, които представляват 60 % от общите европейски емисии през 2014 година. 

По-големи усилия се изискват от по-богатите членки на съюза, като според документите публикувани от Комисията, Брюксел иска от Люксембург намали емисиите си с 40%. Същият е процентът и за германия в качеството й на първа европейската икономика, а също и най-големия източник на парникови газове. Границата за Обединеното кралство 2-ри основен замърсител е 37-38%, 37% за Франция и 35% за Белгия, Дания, Холандия, Австрия, Финландия и Швеция.

За по-бедните икономики, като Хърватия, Латвия, Литва, Унгария, Полша, България и Румъния се очаква да намалят своите емисии с от 2 % до 9 процента.

Предложенията на ЕК имат за цел да се определят задължителни цели за държавите-членки за периода 2021-2030 година. Определянето на целите за намаляване на вредните емисии парникови газове ще се определят за всяка година до края на периода. Предложенията на ще бъдат обсъдени от Европейския парламент в обичайната законодателна процедура. Комисията предлага известна гъвкавост за държавите-членки, за да им бъде дадена възможност да постигнат целите си. Сред предложенията са и възможност квотите да бъдат купувани и продавани между държавите-членки на съюза.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст