Всички жилищни сгради с разгъната застроена площ над 250 кв. м. ще подлежат на задължително сертифициране. Това е записано като част от проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност (ЗЕЕ), предложен от Министерството на енергетиката (ME) за обществено обсъждане.
Основната цел на законопроекта е постигане на пълно транспониране на две европейски директиви в националното законодателство, се казва в мотивите.
Ако промените бъдат приети, всеки блок и къща ще трябва да имат енергиен паспорт. Изключение се прави за вили, които се използват по-малко от 4 месеца през годината, молитвени домове, използвани за селскостопанска дейност нежилищни сгради с ниско потребление на енергия, както и временни постройки.
В проекта е регламентирано е прилагане на изисквания за енергийна ефективност и енергийни спестявания при възлагане на обществени поръчки, както и при закупуването или наемането на сгради от публични възложители от централната администрация за доставка на продукти, свързани с потребление на енергия. С промените в чл. 30, при обществени поръчки за доставка на услуги на стойност над 264 033 лв. ще трябва да се изисква материалите да са от най-високия енергийно ефективен клас.
С цел спазване честотата на задължителна периодична проверка за енергийна ефективност, регламентирана в европейската директива, са извършени и промени в Закона за енергийна ефективност (ЗЕЕ), съгласно които тя ще се извършва в по-кратки срокове. Честотата на инспекциите е различна и е определена в зависимост от вида на използваното гориво и инсталираната мощност на водогрейните котли. Тя ще варира между две и шест години.
За транспониране в националното законодателство на европейската директива, в преходните и заключителни разпоредби на ЗИД на ЗЕЕ са направени промени, свързани с издаването, прехвърлянето и отменянето на сертификатите за произход електрическа енергия, произведена при високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия.