КОЙ си купи „Авионамс“?

"Еманация на цинизма и шизофренията" – така определя Цветан Василев случилото се с "Авионамс". Според него решението на правителството да закупи  авиоремонтното предприятие е добро само за онези, които са приватизирали държавата, защото лъвският пай от 50-милионната печалба по договора с НАТО, подписан през 2014 г., ще потъне в техните джобове. Версия, която кореспондира изцяло с една предишна оценка на банкера, че "Авионамс" вече се управлява от "Командитно дружество "Пеевски, Цацаров & Сие" чрез събирателно дружество "Лазов, Кражби & Кo".

Пловдивският завод беше одържавен и предложен за публична продан, проведена от частен съдебен изпълнител през май. Мачът се оказа обаче продаден и останаха тежки съмнения, че е направено всичко възможно да бъде разчистена конкуренцията. Държавата си откупи обратно "Авионамс" за около 29 млн. лв., след като преди години го продаде на двойна цена без лицензите и без договорите за поръчки. На практика тази сума покри само кредитите на предприятието към КТБ, при положение че то струва далеч повече, защото дейността му е гарантирана за години напред и няма никаква опасност да стане губеща.

Принудителното изпълнение беше предприето заради дълг към КТБ на притежаващото 99.9% от капитала на "Дунарит" „Хедж инвестмънт България“. Съдебният изпълнител обяви, че са постъпили две наддавателни предложения – едното от чрез Държавната консолидационна компания, другото – от компания с офшорна регистрация на Британските Вирджински острови, представлявана от адвокат. При отварянето на офертите се установило, че тя предлага 40 млн. лв., но не е внесла изискуемия задатък. Пуснат беше слух, че зад офшорната компания стой Цветан Василев, но понеже името й беше спестено, не стана ясно има ли нещо вярно в това. Твърде вероятно е обаче версията да е подхвърлена единствено за да се направи внушение за връзка с "И Еф Ви интернешънъл файненшъл венчърс", която пък държи капитала на "Хедж инвестмънт" .

Във всеки случай станалото показа, че приватизаторите се бяха наточили да вземат "Дунарит" без оглед на конкуренцията и срещу възможно най-ниската цена. Още в началото на годината премиерът Бойко Борисов обяви, че се действа много активно за връщане на завода на държавата, за да поеме ремонта на изтребителите "Миг-29". В средата на март Министерският съвет прие специално постановление, с което постави "Авионамс",  "ВМЗ – Сопот и още девет предприятия в страната в списъка със стратегическите обекти и дейности от значение за националната сигурност. След сделката  пък министърът на икономиката Божидар Лукарски подчерта, че участието в нея е плод на усърдната работа на екипа на министерството и на други ангажирани с нея държавни институции. И оцени станалото като знак, че държавата не само може да привлича чуждестранни инвеститори, но и да бъде инвеститор, когато това е от значение за запазването на работни места.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст