Във ВСС конфронтацията е доста силна и се бойкотират удачни предложения

Във ВСС е доста силна конфронтацията, удачни предложения, които са направени от едната страна, се бойкотират. Това каза министърът на правосъдието Екатерина Захариева в предаването „Преди всички” по БНР. „Тонът не е добър, излагат се. Те самите го признаха. Проблемът, че се излагат не е толкова за тях, а че това е лицето на съдебната система”, посочи тя. „Цялото общество, на което не се налага да влиза в зала, да има досег със съд и прокурор вижда и чете това, което се случва във ВСС. Призовавам ги да спрат с личните отношения, но то е станало вече толкова лично, че се съмнявам в това”, коментира Екатерина Захариева.

Във връзка с обсъждането на промените в Закона за съдебната власт тя обясни, че има текстове, които стават по-добри и текстове, които са влошени спрямо текстовете на вносителя. „Имаше и случаи, когато беше на косъм да минат някои предложения, като например за кариерния бонус”, поясни министър Захариева. „Когато става въпрос за възнаграждения и бонуси много дълго време протича дебата. На първо заседание на Правна комисия сигурно стигнахме до 20-ти параграф, като 2/3 от времето отнеха текстовете, свързани с кариерния бонус, заплати и привилегии на инспектората”, допълни тя. „Считам, че членовете на ВСС, които са съдии и прокурори наистина 5 години се откъсват от работа. През това време те няма как да бъдат оценени. Не е редно, след като вече не са членове, да чакат 3 или 4 години да бъдат оценени и да растат в кариерата”, посочи Екатерина Захариева. Според нея не е редно да се заобиколи конкурсното начално и автоматично те да бъдат повишени, само защото са били членове на ВСС.

По думите на Екатерина Захариева кариерният бонус крие риск да стават членове на съвета само хора, които се стремят към доста високата заплата и които искат автоматично да растат в кариерата. „Трябва да се съобразяваме с доходите на другите хора в България. Възнагражденията трябва да са добри, но в никакъв случай не бива да са по-високи. Те са доста високи и на фона на частния сектор”, коментира министърът. „Има много работа за вършене. Неслучайно моето желание, на правителството и премиера призова за това няколко пъти, надявам се и депутатите да имат такова желание този закон да се приеме до лятната ваканция, до края на другата седмица”, подчерта Екатерина Захариева и допълни, че Закона за съдебната власт е един от най-важните закони за реформата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст