Руският олимпийски комитет (РОК) загуби делото в Спортния арбитражен съд в Лозана (Court of Arbitration for Sport – CAS) по въпроса за допуск на руските лекоатлети на Олимпийските игри през 2016 г. в Рио де Жанейро. Това се съобщава на официалния сайт на CAS.
"CAS не е удовлетворила иска на Олимпийския комитет на Русия и 68-те руски лекоатлети", се казва в съобщението.
По-рано лекоатлетката на дълъг скок Даря Клишина, беше единственият руски спортист допуснат до участие в олимпийските игри тази година.
Генералният секретар на CAS Матю Риб(Matthew Ribb) каза, че РОК няма да може да претендира за спортисти на Олимпиадата през 2016 година. Той добави, че руският олимпийски комитет може да обжалва решението във Федералния съд на Швейцария, съобщиха от ТАСС.
Съветът на Международната федерация по лека атлетика(International Association of Athletics Federations –IAAF) с решение от 17 юни, остави в сила ноемврийското си решение за отстраняване на Руската федерация по лека атлетика (РФЛА), с което лиши руската атлетика от възможността да излезе на олимпийските игри, които започват след по-малко от месец в Рио. Изключение (IAAF) е готова да направи само за онези спортисти, които са в състояние да докажат своята невинност пред руската система за борба с допинга.
По този повод, руските спортисти трябваше до началото на юли да изпратят заявленията си до IAAF, които заявления да бъдат разгледани поотделно. Резолюцията от одита показва, че само един член на националния отбор (този на дълъг скок – Даря Клишина), която през последните три години е тренирала в САЩ, е получила разрешение за участие в олимпиадата.
Изпълкомът на Международния олимпийски комитет (МОК), запознат във вторник с доклада на независимата комисия на Световната антидопингова агенция (World Anti-Doping Agency – WADA), е отложила решението си относно участието на руския национален отбор в Летните олимпийски игри през 2016 г. в Рио де Жанейро. МОК е решил да изчака решението на CAS относно допускане на руските спортисти до участие в игрите, за да узнае мнението на висшите съдебни инстанции, по въпроса за това дали колективната отговорност се прилага за спортисти, които никога не е нарушавали антидопинговите правила.
Сега, когато са разгледани противоречията относно колективната забрана за участието на всички руски спортисти в олимпийските игри, за онези спортисти, които ще потърсят индивидуална справедливост, МОК до голяма степен ще разчита на решението CAS.