България има добри практики, но не и политики за интеграцията на ромите

роми

Броят на образованите роми нараства, но изненадващо се увеличава и расисткото слово към тях, заяви председателят на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" Деян Колев на дискусия за словото на омраза в България. 

Според Колев ромите със средно образование са се увеличили за периода 2001-2011 година. "При последното преброяване на населението през 2011-а те са били 9%, спрямо 6% десетилетие по-рано. Висшистите пък са се нараснали от 0.2% до 0.5% за същия период. Понастоящем те са около 4% от ромското население, според проучвания на различни световни организации", сподели той.

Въпреки това езикът на омразата не намалява. Колкото по-интегрирани са ромите, толкова повече расизъм присъства в словото за тях. Затова съществува тенденция по-образованите роми да прикриват своята идентичност, уточни Колев. През 2011 година около 11% от българските граждани не са декларирали своята идентичност, а през 2001-а те бяха под 1%, аргументира се той.

Председателят на "Амалипе" разказа и за доклад на Европейската комисия относно интеграцията на ромите, в който България е спомената многократно.Много успешни примери за интеграция, но липса на национални политики, така Деян Колев преразказа присъствието на страната ни в доклада. "Когато има реален прогрес в националните политики за интеграция на ромите, тогава и езикът на омразата ще намалее", категоричен бе той като добави, че според най-скорошните проучвания, жителите на София са по-нетолерантни към циганите, отколкото живеещите в другите градове в страната.

Бе обявено и че се обсъжда организирането на кампания “Рома прайд”, която да се проведе в рамките на една седмица в различни градове, сред които и столицата. Основната идея на кампанията е българи и роми да започнат изглаждане на междукултурните си различния, обясни Деян Колев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст