Европейците гълтат хапчета за 206 млрд. евро

лекарства

По всичко личи, че Старият континент ще става все по-болен, а това е златна мина за големите фармацевтични компании. По прогнози на изследователската компания Evaluate през 2022-а европейците ще взимат лекарства на стойност 206 млрд. евро срещу сегашните 169 милиарда.

Лъвският пай от пазарния дял на медикаменти ще държи онкологията и борбата с рака, но и други иновативни терапии ще влязат трайно в живота на пациентите. Големият удар се очаква да направят Ogrevus, използван срещу множествена склероза, Entresto срещу хронични сърдечни проблеми, няколко лекарства против сърдечен артрит, а компанията Axovant дава сериозни надежди, че ще пусне на пазара лек срещу болестта на Алцхаймер.

Най-оборотното лекарство на европейския фармапазар след шест години ще е Xarelto. Хапчето на германската компания Bayer, което намалява риска от сърдечен удар и кръвонасядания, е с прогнозен обем на продажбите от 2.61 млрд. евро. Експертите смятат, че през 2022-а обемът на продажбите на Xarelto в световен мащаб ще достигнат колосалните 8 млрд. долара.

Медикаментите Opdivo срещу рак и Revlimid срещу анемия също ще надхвърлят 2 млрд. евро оборот. Сега в Европа най-добре търгуваните хапчета (3.2 млрд. евро) са биотехнологичните Humira, използвани срещу ревматоиден артрит. Но в тази област конкуренцията е жестока и много биоподобни ще търсят място под слънцето.

Прогнозите са за драстичен спад в продажбите на лекарства за лечение на хепатит C. Това ще засегне  главно препарата Sovaldi с 609 млн. евро оборот срещу 1.44 млрд. евро през 2015-а и Harvoni, който ще изкарва 887 млн. евро в сравнение с 2 млрд. евро днес.

От лекарствата за лечение на рак през 2022-а в пазарния топ 10 ще влязат пет, които в момента са в процес на клинични изпитвания. Сред тези за лечение на респираторни заболявания се появяват иновативни медикаменти като на GlaxoSmithKline, чийто оборот ще бъде в рамките на 407 млн. евро. Поради генеричната конкуренция листата на лидерите в европейските продажби ще напуснат Spiriva на компанията Boehringer Ingelheim с очаквани продажби от 676 млн. евро и Seretide/Advair на GlaxoSmithKline.

През следващите пет години се очаква бум и в продажбите на медицинска техника. Според Evaluate пазарът на апаратура в световен мащаб след 15-16 години ще достигне 477.5 млрд. долара с годишен растеж от 4.1 процента. В тази област американските фирми имат тотална хегемония с 11 представители в топ 15, като статуквото се нарушава единствено от швейцарските Roche и Novartis, германската Siemens и холандците от Philips. Най-оборотната компания за медицинска апаратура през 2020-а ще е Medtronic с годишен оборот за 34.9 млрд. евро. Американците ще изместят от върха сънародниците си от Johnson&Johnson.

Прогресът на Medtronic се дължи на агресивната политика да купува конкурентни дружества, придобивайки по този начин ново ноу-хау и увеличавайки пазарния си дял. През 2015-а Medtronic придоби Conviden срещу 49.9 млрд. евро, което е най-сериозната сделка в сферата на медицинската техника за всички времена, а до 2020-а подготвя още 11 придобивания за общо 1.6 млрд. долара. Като цяло големите акули в бранша имат апетит към малки високотехнологични фирми,  за да се сдобият наготово с най-добрите и модерни апарати, без да инвестират в разработката им. Затова не е чудно, че в технолабораториите през 2020-а ще бъдат инвестирани около 30 млрд. долара, което е 15 пъти по-малко от прогнозните продажби.

Донякъде изненадващо, но и след пет години по света ще се продават най-добре апаратите за ин витро диагностика с обем от 67.3 млрд. долара. Втори са кардиологичните технологии – за 54.2 млрд., а трета позиция държи ортопедията с 42 млрд. долара. В ин витрото лидерството си ще запази Roche с годишен оборот от 11.8 млрд. долара, почти толкова ще си докарва Medtronic от кардиотехника, а в ортопедията на върха на пирамидата е Johnson&Johnson с 10.5 милиарда. Siemens пък ще властва при апаратурата за образна диагностика с оборот от 10.5 млрд. долара.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст