Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" и инициативата „Зелени закони” настояват държавата да предприеме спешни промени в горската система. Природозащитниците настояват за незабавна реформа в горите, но и искат също от управляващите да бъде създадено отделно министерство на горите, което да осъществява държавната политика при стопанисването на държавните гори. Това става ясно от официалното становище на еколозите, което са разпратили до всички институции, свързани с горския сектор.
Мотивът за тази им активност са неспирните проблеми в управлението на българските гори. Те често са обект на журналистически разследвания, но резултатите от това, което следва, са повече от нищожни. Екозащитниците смятат, че исканите промени могат да гарантират, че публичните гори няма да се използват за луксозния живот на онези, които ги управляват, се казва в декларацията им. Чрез тях ще се спре източването на печалби от дърводобива и концентрирането им в ръцете на ограничен кръг от фирми и хора, обслужващи определени политически интереси.
Разкритите преди месец скандални злоупотреби в горите около Севлиево и Габрово са поредната илюстрация за това как най-ценните български гори се изсичат все по-безогледно с единствената цел да се извлекат бързи печалби. Средствата пък бързо се „стопяват“ чрез обществени поръчки за коли, униформи, горива и горски пътища – теми, които в. „БАНКЕРЪ“ следи от години. В същото време обаче се унищожават вековните гори в защитените територии и вододайните зони, горските пътища се разрушават до непроходимост, заличават се туристическите пътеки, създават се условия за наводнения, съсипва се ландшафтът. Всичко това лишава местните хора не само от чиста питейна вода, но и от възможността да развиват алтернативни форми на туризъм, категорични са еколозите.
Това според тях е възможно, защото цялата власт и финансовите потоци от дърводобива в държавните гори се концентрират в шест държавни горски предприятия, чиито директори явно са по-силни дори от техния принципал – министъра на земеделието и храните, щом за тях отговаря лично министър-председателят.
Порочният кръг се затваря и от законовите норми, смятат хората от гражданските организации. Например заплатите на държавните горски служители са пряко обвързани с приходите от дърводобива. Това пък е една от причините сечта във вековните гори през последните пет години да се увеличи с близо 10 процента. В същото време, според проучване на "Алфа Рисърч", проведено през 2016-а, 76% от българите определят като най-сериозен проблем изсичането и унищожаването на горите.
Ето защо природозащитниците са убедени, че са необходими принципни промени в управлението на горите, които да гарантират, че този публичен ресурс се използва прозрачно и с полза за обществото, а социалната и екологичната роля на горите се съблюдава наравно с интересите на дърводобивните предприятия. Ако механизмите на управлението на горите не се променят сега, скоро ще е твърде късно и невъзможно, тъй като паралелно с все по-интензивното изсичане на горите върви и бързото им раздаване на частни дърводобивни фирми, и то чрез дългосрочни договори (за над 5 години), които според еколозите са си скрита концесия.
Съгласно Закона за горите основна отговорност за тяхното управление в България носи Министерството на земеделието и храните и то би трябвало и да понесе отговорност за установените системни проблеми и да предложи принципни решения за тяхното отстраняване.
Коалицията обаче прави и уговорки, че проблемите не могат да се решат единствено с кадрови рокади или с нови законодателни рестрикции, защото и най-добрите законови мерки няма да се прилагат ефективно, докато няма независим държавен контрол в горите, а назначенията в горската система се извършват единствено по политическа линия.
Те предлагат решения в пет точки. Първата от тях е именно да се създаде отделно министерство на горите, което да управлява държавната политика в горите и стопанисването на държавните гори. Втората – да се закрият шестте държавни горски предприятия и да се възстанови самостоятелността на държавните горски и ловни стопанства и техните ръководства да се отчитат директно пред министъра. И да се засили личната отговорност в системата. Освен това предлагат да се създаде независима Държавна агенция по горите към Министерския съвет, която да осъществява независим контрол върху всички дейности в горите. Предложено е и създаването на независима горска полиция, също като част от спешните мерки, които трябва да бъдат предприети. Еколозите предлагат още да се създадат надзорни съвети към Министерството на горите и Държавната агенция по горите и така да бъде осигурено пряко участие на обществото и на всички заинтересовани бизнеси в управлението на горите – публична собственост.