Да се уредиш на трапезата за юридически услуги по фалита на КТБ си има цена. Според Цветан Василев, с разходите по това перо и без друго "постната" маса на несъстоятелността е олекнала досега със 120 млн. лв. и 75 % от тях се връщат "в брой на Пеевски и сие". Банкерът сочи поименно главните координатори в разпределението на правния бизнес – "бившата касичка на Владимира Янева – Момчил Мондешки и неговия приятел Матей Матев, приближен до "Позитано"".
За това, че въпреки заклинанията за прозрачност в действията на държавата по фалита на КТБ, се случва точно обратното, писахме многократно. В двата официални източника на информация – седмичните отчети на синдиците и данните по делото в интернет страницата на Софийския градски съд, конкретността е само привидна. Изброяват се действия за попълване на масата на несъстоятелността, но данните кои са физическите и юридическите лица, наети да извършват това попълване, както и засегнатите от тях фирми и граждани, са заличени или отбелязани с инициали. Основанията за тази дискретност са в разпоредбите, защитаващи личните данни, както и банковата и професионалната тайна. В резултат всичко става на тъмно и подхранва подозренията за избирателен подход в действията срещу длъжниците.
Не се обявява нито кешовата наличност в банката, нито пък синдиците се ангажират с прогнози каква част от вземанията може да бъде събрана. Единствената информация с ясни параметри е за размера на постъпващите средства от предприетите действия по събиране на вземания. Не е ясно обаче каква част от тях попълва реално масата на несъстоятелността и каква отива за издръжката на персонала, ангажиран с тази цел.
В безименните сводки на фонда за гарантиране на влоговете най-голямата тайна са хората, на които е възложена защитата на обществения интерес. Отчита се обаче, че "регулярно се извършват плащания на текущите разноски, включени в одобрения от ФГВБ бюджет", както и че "редовно се изпраща на фонда проект за бюджет на разноските по несъстоятелността". И се посочва, че средствата се харчат основно за държавни и нотариални такси по различните производства, за депозити на вещи лица, консумативи "и други". Твърде интересно е кои и колко са тези "други", работещи по различни видове граждански договори.
Момчил Мондешки лъсна в скандала "Яневагейт" като ключов съдебен брокер, който влиза в кабинетите на съдиите в Софийския градски съд (СГС) като у дома си. Един от новите синдици – Кристи Маринова, пък беше "осветена" като счетоводител на брат му Младен Мондешки. А свързани с троянските братя фирми се оказаха печеливши в придобиването на имоти на КТБ на занижени цени. Според информация в медиите Момчил Мондешки не се афишира директно по делата, а исковете завеждат от троянския адвокат Матей Матев и колегата му Боби Божилов. За титулярен частен съдебен изпълнител на синдиците е сочен Стоян Якимов, а между някои от заетите с правното обслужване на банката има съпружески връзки. Включително това се говори и за съдии в СГС, в който върви производството по несъстоятелността на КТБ. Определено безинтересен факт…