На преден план – надпреварата към… дъното

Драги

Гено Тонев

Портфолио мениджър

УД "Юг Маркет фонд мениджмънт" АД

 

Българският пазар на акции продължава да е сякаш безразличен към случващото се по света и това се отнася както за добрите, така и за лошите новини и събития. За разлика от нашата действителност обаче, ежедневните колебания на развитите фондови пазари между две крайности продължава да поддържа интереса на инвеститорите с експозиции извън България. За сравнение –  въпреки че през последната седмица борсовите ни индекси отчитат повишения между 0.22% (BGTR30 при 377.48 пункта) и 1.9% (SOFIX при 458.66 пункта), далеч по-интересно бе на пазарите в Европа, чиито дневни движения в двете посоки бяха значително по-големи. Повод за подобна волатилност бе неуспешният опит за военен преврат в Турция и последвалата реакция от страна на властите там. Сравнително позитивната поредица от макроикономически данни в повечето случаи помагаше да бъде преодолян страхът от политическа нестабилност в Югоизточна Европа, давайки възможност на борсовите индекси да запазят спечелените позиции след референдума за излизане от ЕС на Великобритания. Това събитие продължава да влияе на нагласите на европейските инвеститори и всяка новина в тази посока често определяше тона, с който пазарите в Обединеното кралство посрещаха и изпращаха поредния работния ден.

Като цяло обаче нито Brexit, нито терористичните атаки в Европа, нито опитът за преврат в Турция формираха основната инвестиционна идея. Както добре знаем, единственото, което има значение в днешно време за финансовите пазари, са действията на централните банки. Добрите макроикономически новини например винаги срещат радушен прием от инвеститорите, но още по-добри са лошите новини, защото именно те дават повод за поредното масирано разхлабване на паричната политика. Причините за силното възстановяване на пазарите след референдума на Острова бяха именно очакванията, че както английската, така и европейската централна банка ще направят (както самият Марио Драги казва) "всичко, което е нужно", за да продължат и дори увеличат доставките на най-търсения наркотик през последните седем-осем години – виртуалните пари, раздули балансите на почти всяка от централните банки по света. И така всяка поредна доза или дори мимолетно създадено усещане за ново вливане на безплатни пари в системата водеше, води и вероятно ще продължи да води до нова надпревара към дъното. А то на някои места вече бе пробито, след като държавни облигации на стойност над 10 трилиона долара (!!!) носят отрицателна доходност на своите притежатели. И тази стойност расте с всеки изминал ден, защото, както мнозина вече забелязаха, в очите на инвеститорите акциите са вече инструмент, носещ текуща доходност, а облигациите – капиталова печалба. Колкото и парадоксално да звучи това, погледнато през призмата на икономическата теория за съвременните финанси то е реалност. Купуващите облигации вече не правят това заради доходността, която те носят (в много случаи тя е отрицателна величина), а защото разчитат на "теорията за по-големия глупак" (централните банки), който винаги ще е от другата страна и ще плати повече, отколкото струват. Е, това никога не свършва добре и близо четири века финансова история го доказват – от манията по лалетата през ХVII век, до ипотечните облигации в началото на 21-ото столетие.

Но ако инвестирате основно на пазари, останали встрани от основните потоци от евтини пари, подобни притеснения имат значително по-слабо влияние. Не че евентуална нова финансова криза няма да се отрази на бизнеса у нас, но сравнително ниската задлъжнялост на българските компании е и надежден буфер срещу сътресения и сериозно конкурентно предимство при криза. През следващите десетина дни предстои да бъдат публикувани финансовите отчети на публично търгуваните дружества и това определено ще бъде основният фокус до края на месеца. Добрите данни от първото тримесечие  на годината дават основание за оптимизъм сред инвеститорите и някои от тях може би решиха да изпреварят новините, съдейки по нарасналия интерес към акции, които до вчера изглеждаха изоставени дори от най-верните си фенове. Дали очакванията ще се оправдаят ще разберем в следващите дни. Именно през този период е вероятно пазарът ни да се отърси за кратко от отпускарската лежерност и да покаже малко повече енергия. Така че, ако нямате какво да правите, хвърляйте по едно око на българския пазар на акции. Може и да ви изненада.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст