Прокурори и служители на ДАНС и ГДБОП: Кажете за месечните абонаменти !

Да погазваш закона в чудовищни измерения срещу тлъсти комисиони за грабеж на милиарди – какво по-смислено обяснение може да бъде дадено за погрома над Корпоративна търговска банка (КТБ) и грабежа на свързаните с нея активи? Този път обаче мажоритарният й собственик Цветан Василев в поредното си открито писмо не само пита защо държавните органи бездействат. Според банкера безчинствата зад кулисите се осребряват срещу такса спокойствие във вид на "месечни абонаменти" за прокуратурата, за служителите на ДАНС и на ГДБОП. В писмото си Василев е посочил многократно, че за всеки от изложените факти са подадени сигнали. Налице са имената и схемите за отнемане на дружества, подчертан е престъпният отказ на държавата да защити интереса на гражданите. И както винаги, нищо от описаното няма да бъде опровергано, а ще продължи да се реализира, защото грабежът трябва да продължи.

 

Като основен партньор на вездесъщия Бисер Лазов, защитен от прокуратурата като основен свидетел по делото срещу Цветан Василев, е посочен Веселин Бушев. Още в първите месеци след удара срещу КТБ вложителите отделиха Бушев като един от хората, които търгуват ударно с активи на банката. Пуснат беше сигнал за това до главния прокурор Сотир Цацаров, до тогавашния премиер Георги Близнашки и до бившия омбудсман Константин Пенчев. Но след няма и два месеца след затварянето на банката Веселин Бушев беше вписан в Търговския регистър като представител и директор на строителната фирма “Интегрирани пътни системи” (ИПС). Именно за нейни активи в размер на повече от 50 млн. лв., включително и вземания от Агенция "Пътна инфраструктура", Цветан Василев твърди, че са източени от тандема Бушев – Лазов. 

"ИПС" АД е създадено през 2007 г. със задачата да координира дейността на “Пътно поддържане” ООД – Смолян, “Пътно поддържане Пловдив” ЕООД, “Пътно поддържане Карлово” ЕООД, “Пътно поддържане Габрово” ЕООД, “Пътстрой – Пътища” ЕООД, Териториален кадастър – Смолян, Териториален кадастър – Стара Загора, Териториален кадастър – Разград, Териториален кадастър – Сливен, Териториален кадастър – Враца и “Интегрирани Пътни Системи Асфалти” ЕООД. Дружествата са специализирани в пътното и инфраструктурното строителство, в зимното поддържане и текущия ремонт на републиканската и общинската пътна мрежа, в геодезическите дейности и проектирането на инфраструктурни обекти. През 2008 г. компанията е преобразувана в акционерно дружество с капитал 10 млн. лв. и се утвърждава като поредната силна и работеща структура, финансирана от КТБ с дългосрочна  перспектива. 

През есента на 2014 г., когато  Бушев беше представен и като новия шеф на ПФК “Ботев”, стана напълно ясно, че той вече играе в един екип с Бисер Лазов и компания. През март 2015 г. беше вписано прехвърляне на собствеността в “Юлинор” ЕООД, притежаващо “Евробилд проект” ЕООД, на сръбското “Ботса” ДОО – компания, зад която стои свързаният с Бушев перничанин Симеон Симов. “Евробилд проект” пък притежаваше акциите на "ИПС", което наред със строителния си бизнес се изявяваше и като издател на в. "Преса" и на списание "Тема".  Но наред с реалния си бизнес "ИПС" разпределяше средства от КТБ за десетки други дружества, финансирани на практика с петте му кредита към КТБ.

Според доклада на "Аликс Партнърс" с тези пари са купени облигации на “Нордърн Лайтс България”, чрез които бе привлечено дългово финансиране за КТБ в размер на повече от 90 млн. щ. долара, закупени от “Технотел Инвест”, “Бромак”, “Фина-С” и директно от "ИПС". С усвоени от дружеството кредити от КТБ бяха направени и погашения на обща стойност 59.7 млн. лв. по негови задължения към “Критие”, “Гипс”, ИПС “Асфалти”, “Булит 2007”, “Принт Инвест 1” и др. Отделно 47 млн. лв. са преведени по набирателна сметка на КТБ за увеличение на капитала й, а отделни плащания са насочени към “ВТБ Капитал” и “ВТБ Капитал ПЕ Инвестмънт Холдингс”, притежаващо “ВТ Инвест и Крушър”. През “Манселорд Лимитид” са платени 700 хил. евро  на неизвестно лице, а трансфери към “Ареском” и “Елтаур” се оказаха непроследими, тъй като са изтеглени на каса. Наред с кредитите от КТБ "ИПС" е получавало и средства от свързани компании, в това число “Инвестмънт Проджектс”, "ТЦ-ИМЕ Вест", “Глобал Юнион” и др.

Очевидно целта е била каквото може от реалните активи на "ИПС" да бъде отмъкнато, а следите на кредитните потоци в полза на други дружества да бъдат заметени. Според Василев тандемът Бушев – Лазов е източил "ИПС" под носа на синдиците, а те в продължение на повече от четири месеца не си правят труда да поискат обявяването му в несъстоятелност. При необслужвани кредити в такива размери несъстоятелността е обявена по искане на охранителна фирма, претендираща за далеч по-малки суми за услугите си. Едва след това синдиците предявяват вземания в размер на близо 80 млн. лв. и 12 млн. евро. Наложен e запор върху вземания и дялове на "ИПС" в работещите му структури, но така както върви, делото по несъстоятелността не дава надежди, че се събере откраднатото. Парите отдавна са усвоени от "тандема", който ще опита вероятно да си вземе и активите на строителните фирми. А държавата явно няма намерение да си търси сериозно парите, защото в обосновката на НАП за налагане на запор върху акциите на "ИПС" в други дружества е записано, че компанията е “със затихващи функции”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст