Висшият съдебен съвет гласува на редовното си заседание в четвъртък (21 юли) предложение към министъра на правосъдието Екатерина Захариева да предприеме незабавни мерки по охрана на съдебните сгради, които са оставени без надзор. По въпроса ще мъдрува специална работна група към ВСС, която ще търси варианти за финансиране.
Оказва се, че близо 60 съдебни сгради в страната са без никаква охрана. Данните бяха съобщени от директора на Главна дирекция "Охрана" Георги Жеков по време на заседанието. Причината е, че не достигат служители, отбеляза Жеков. Той посочи, че след постановление на Министерския съвет охранителите от 1411 са намалели до 1338. От тях само 60 души са без полицейска подготовка. Като цяло обаче охранителите в дирекцията не са достатъчно и е необходимо да бъдат назначени поне още 400 души.
Обектите като цяло, които охраната не може да обхване, са малко над сто. Част от тях са почивни бази, гаражи, стаи в сгради на полицейски управления, в сгради на Министерството на отбраната и ДАНС. В 202 сгради е инсталиран СОТ, 179 имат физическа охрана. Близо 50 от съдебните сгради имат само по един охранител, което също не е допустимо, посочи Жеков. Преди време сигнално-охранителната дейност е била изпълнявана от вътрешното ведомство, но след промяната в Закона за МВР през 2014 г. се е наложило да се сключат договори с частни фирми за СОТ. За да обхванем всички съдебни сгради в 117 града, ще ни трябват още около 1000 души, каза Жеков. В сградите, които не се охраняват от Съдебна охрана, сигурността при инциденти се поема от МВР, разкри той.
Въпреки че правосъдното министерство търси възможности за назначаване на нови охранители, това може да се случи през 2017 г. с новия бюджет на МП, разкри заместник-министърът на правосъдието Красимира Филипова.