Промоция: Солен “Октопод” за 110 000 евро!

алексей петров

Прословутото дело "Октопод" – гордостта на невинния бивш вътрешен министър Цветан Цветанов – ще ни излезе доста солено: Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) реши кабинетът на Бойко Борисов да заплати 110 000 евро за обезщетения, разноски и разходи по присъди на съда, свързани с делото.

Разбираемо парите ще се пишат на гърба на почтените данъкоплатци, които през февруари 2010 г. бяха подложени на изключително шумна медийна атака, възхваляваща подвизите на ръководените от Цветанов служби. Тогава бяха арестувани бившият съветник в ДАНС и бивш служител в СОБТ Алексей Петров, братята Пламен и Йордан Стоянови и още десетина души. В акцията участва тежката артилерия на МВР – Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", Специализираният отряд за борба с тероризма (СОБТ), агенти от ДАНС и групи по задържане от Столична дирекция на вътрешните работи.  

Няколко часа след операцията тогавашният МВР-шеф Цветан Цветанов благосклонно разшири оскъдната информация по случая, посочвайки арестуваните само с прякори – Трактора, Дамбовците, Хамстера. Той изброи и престъпленията, заради които те са задържани: съпричастност на лица към организирана престъпна група, занимаваща се с рекет, незаконно използване на лица за платени сексуални услуги, разпространение на наркотични вещества, незаконно придобиване на значителни финансови ресурси във връзка с дейността на "Кремиковци" АД в ущърб на българската икономика, търговия с влияние, пране на пари, укриване на доходи, неплащане на данъци, източване на ДДС от държавния бюджет. Групата е с изключително стройна структура, която е йерархична и е действала над десет години на територията на страната, уточни Цветанов.

Четири години по-късно обаче твърденията му бяха направени на пух и прах от спецсъда, който прекрати т.нар. дело "Голям Октопод" за крупни финансови престъпления, пране на пари, източване на ДДС и други Цветанови простотии. Съдия Биляна Вранчева му сложи точката, тъй като държавното обвинение продължаваше да мъдрува дали да внесе материалите в съда. Тя даде три месеца срок на прокуратурата да реши този въпрос, тъй като петимата от шестимата обвиняеми – Алексей Петров, братята Пламен и Йордан Стоянови-Дамбовците, Николай Велков и Антон Петров-Хамстера, внесоха молби делото им да бъде внесено в съда. Така на практика остана само "Малкия Октопод", с обвиняеми Алексей Петров и Антон Петров-Хамстера. 

И неговата съдба е незавидна. През септември 2015 г. прокурорът по делото Светлозар Костов си направи самоотвод. Доводът му беше, че основният свидетел на прокуратурата Георги Цветанов е заявил, че му е бил оказан натиск от страна на прокурор Костов да промени показанията си. "Това трудно може да ме остави безпристрастен и спокоен да работя", заяви самият Костов. В пламенната си реч той обвини "Малкия Октопод" за всички беди, струпали се на главата му, включително и четирите дисциплинарни производства, водени от ВСС срещу него. Едно от тях обаче приключи с неговото отстраняване от длъжност ръководител на спецпрокуратурата Светлозар Костов. Дисциплинарното дело срещу Костов беше образувано по предложение на главния прокурор Сотир Цацаров.

"Малкият Октопод" продължи силно да куца, след като през ноември основният свидетел по делото Георги Цветанов загина при автомобилна катастрофа на магистрала "Тракия". Той катастрофира по пътя между Бургас и Стара Загора, след като изгубил контрол над автомобила си. Цветанов бе бивш шеф на плевенския клон на Първа частна банка и е е разследван след фалита й. Според него по време на заседанията по делото на два пъти получавал заплахи за живота си.

Съдбата на остатъците от онзи Цветанов "Октопод" ще се решават тепърва. Зулумите на бившия вътрешен министър обаче излизат солено на всички. Близо 110 000 евро от присъдените пари са за Алексей Петров, Антон Петров-Хамстера и братята Пламен и Йордан Стоянови – Дамбовците, които бяха основните подсъдими. По делото "Алексей Петров срещу България" ЕСПЧ е приел, че има нарушение на чл.6, § 2 и чл.8 от Конвенцията за правата на човека, свързани с изявленията на представители на изпълнителната и съдебната власт, както и заради заснемането на ареста на жалбоподателя. Присъдено е обезщетение в размер на 6000 евро за неимуществени вреди, както и 3703 евро за разходи и разноски. 

На 31 март 2016 г. ЕСПЧ е постановило решение по жалбата "Стоянов и други срещу България", в което единодушно приема, че е налице нарушение на чл. 3, 6, § 2, 8 и 13 от Конвенцията. Жалбоподателите са десет български граждани, сред които братята Пламен и Йордан Стоянови, както и десет търговски дружества. Съдът счита, че ситуацията е сходна с тази на част от жалбоподателите по делото "Гуцанови срещу България" – полицейската операция е проведена рано сутринта от маскирани и тежковъоръжени полицейски служители; евентуалното присъствие на роднини на заподозрените лица не е взето предвид при подготовката и изпълнението на операцията. Съдът присъди на жалбоподателите обезщетение в размер общо на 80 000 евро за неимуществени вреди, както и 5000 евро за разходи и разноски.

 

Цветанов се разгащи, плащаме ние

Едва ли има друга страна членка на ЕС, която да е била толкова редовен "клиент" на ЕСПЧ. И причина за постоянното й присъствие в съда да е един и същи човек – бившият вътрешен министър Цветан Цветанов. През юни тази година съдът в Страсбург осъди България за шести път, все заради словесни изцепки и пиар акции на Цветанов. Този път името му бе "осветено" заради ареста на бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов, задържан на 1 април 2010 година, в комплект с бившия военен министър Николай Цонев и съдията Петър Сантиров. Тримата вкупом бяха оправдани от Върховния касационен съд в началото на 2015 година. Попов бе арестуван показно в нотариалната кантора на съпругата му, която също е жалбоподател. След акцията МВР  разпространи видеоматериал, показващ как маскирани полицаи нахлуват и блъскат Попов, събарят го на пода и тъпчат ръцете му. Видеото се превърна в хит, тъй като се видя как маскирани полицаи махат с ръце на оператора, докато си седят на кожения диван в кантората след ареста. ЕСПЧ прие, че при ареста на Попов е проявено нечовешко и унизително отношение. Заради отказа на прокуратурата да разследва насилието срещу него Попов получи обезщетение от 10 000 евро, а съпругата му 4000 евро заради нарушаване на служебното и личното й пространство.

На Цветановата сметка са и 80 бона евро, присъдени от ЕСПЧ по дела заради шумната полицейска акция "Медузите" през март 2010 г. във Варна. Страсбург първо присъди 40 000 евро обезщетение на варненския лидер на БСП Борислав Гуцанов. После още 40 000 евро отидоха за варненският бизнесмен Даниел Славов, задържан по време на същата операция. Според европейските съдии в техния случай МВР е нарушило правото на всеки да се счита за невинен до доказване на противното и е погазило неприкосновеността на личния и семеен живот и забраната за нехуманно и унизително третиране. България бе осъдена и заради изявления на самия Цветан Цветанов по делото "Касоразбивачите". Решението бе заради нарушаването на презумпцията за невинност при делото срещу бивш шеф на полицията в Бяла Слатина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст