Без въпроси и без забележки Комисията за енергийно и водно регулиране одобри 10-годишния план за развитие на мрежата на "Булгартрансгаз". Никой от енергийния регулатор не попита как точно и най-вече как в сроковете, които си е поставила, компанията ще съумее да изпълни заложеното. Част от което звучи, меко казано, невероятно.
Много подробен план по много подробна схема със заложени цели, средства и стъпки. Той дава съвсем конкретна картина на съществуващите и предстоящи проекти за реализация. Това, което за мен е нереалистично, не са толкова целите, колкото времевата рамка, заяви експертът Славчо Нейков за "Преди всички" по БНР.
Според друг експерт Христо Казанджиев, нещата малко или много опират до изпълнение на политически повели.
"Като правило в последните 20 години прогнозите в енергетиката се базират на едни много оптимистични оценки, и отразяват най-общо вижданията на ръководството. Доколко обаче тези виждания отговарят на действителността и покриват необходимостите за развитие на мрежата, е отделен въпрос. Този оптимизъм в много голяма степен е натоварен с политически пристрастия, например свързани с изграждането на този газов хъб. Колкото и да е хипотетично като възможност, тази инициатива беше подета от правителството, и в тази връзка ръководството на "Булгартрансгаз" започва да работи", добави експертът Христо Казанджиев.
Като идея изграждането на един такъв хъб е необходимо, но е твърде преждевременно. По-важното е да се работи систематично за развитие на пазара, от което в последствие да следва изграждането на един такъв хъб. Вместо обратното да се изгради хъб, за да се развие пазара. А главната политическа цел е изграждането на междусистемни връзки за движение на природен газ от от север на юг и обратно, толкова бързо, колкото е възможно.
Според Славчо Нейков в доклада е заложено едно много интензивно развитие на транзитния пренос като количества, като до 2020 г. е предвидено, че тези количества ще бъдат 25 млрд. кубически метра газ годишно, което е малко повече от 60% увеличение за 4 години, като в доклада е заложено за този период да бъдат изградени всички интерконекторни връзки със съседните страни, като времевата рамка за изграждането им е 2019 г., като лично той изрази остро съмнение, дали това е възможно.
Според доклада, в България не само ще изграждаме второ хранилище за газ, но и ще удвояваме капацитета на първото. Хранилището в Чирен е доказало до момента своите възможности за ритмично газоподаване в страната. В плана са предвидени доста сериозни инвестиции от 200 млн. лв. за 4 години, но според мен тази времена рамка отново трябва да я приемаме условно, добави Нейков.
В допълнение, към 60% ръст в транзита, е добавено и 40%-тен ръст на потреблението. Заложено е добива на газ да нарасне 8 пъти, което означава, че такива количества, не само трябва да бъдат открити, но и използването им да бъде икономически обосновано и да бъде съществременно изградена съответната инфраструктура, както за добив, така и за пренос.
Същото съмнение изрази и Христо Казанджиев, обявявайки, че няма представа от къде могат да дойдат тези 600 млн. куб. метра газ местен добив. След разрастването на проблемите в находището Калиакра-запад и прокламираните очаквания с находището Койнаре, което се оказва един балон, един гешефт с участието на държавата, нещата с добива са трагични. С две думи – в близките 5-6 години от местен добив не може да се очаква някакъв сериозен ръст.