Службите разкриха софтуер за манипулиране на оборотите по морето

НАП сграда

Схема за манипулация на данни за оборотите от продажби разкри съвместна операция на ДАНС, МВР и НАП по Черноморието. Операцията е проведена след получена оперативна информация за използване на софтуер за укриване на оборотите от продажби в обекти за търговия на едро и дребно – складове, супермаркети, книжарници и др.сочи Нова ТВ.

Използваната в обектите система за управление на продажбите позволявала укриване на значителна част от оборота за деня, която не се отразява в базата данни на софтуера и по този начин остава скрита при извършване на проверка от НАП.

В хода на операцията в един от търговските обекти е открита значителна сума пари в брой, надвишаваща над 10 пъти оборота, регистриран чрез фискалните устройства. Паричните средства са запорирани от НАП, на собственика на обекта е възложена ревизия. При извършените проверки на търговските обекти са иззети всички намиращи се в тях компютри. Ревизорите ще анализират наличната в тях информация.

Преди няколко седмици популярно заведение на "Слънчев бряг" беше поставено под постоянно наблюдение от инспектори на НАП, защото сървърът на използваната в обекта информационна система за управление на продажбите се оказал разположен в САЩ и нямало гаранции, че отчетеният чрез софтуера оборот не е манипулиран.

Срещу подправяне на данните в касовите апарати експертите на НАП използват тактиката на т.нар. "скрити покупки", при които инспекторът купува стока или услуга без да се легитимира, а в някои от следващите дни посещава търговския обект явно и проверява дали продажбата е отразена с точна сума, дата и час.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Осезаема ли е разликата в битовите сметки спрямо миналогодишните ви разходи?

Подкаст